Fransız tasarım firması Colonel, geleneksel zanaat tekniklerini yorumladığı bir mobilya serisi tasarladı. Tasarımcılar, dokuma hasır işini renklerle birlikte kullanarak çağdaş bir yorum ortaya koymuşlar.

Colonel’in 2015 serisinde gardırop, büfe, masa lambası, sarkıt ve koltuk yer alıyor. Tasarımın esin kaynağını, geleneksel zanaat teknikleri oluşturmuş. Hasır dokuma ve kakma işinin ahşap ve metalle bir arada kullanıldığı seri, renkleriyle de bütünlük oluşturuyor ve çağdaş bir yorumu yansıtıyor. Serinin her bir parçası da yerel zanaatkarlarla yürütülen işbirlikleriyle üretilmiş.

Colonel-2015-collection_Milan_dezeen_468_0

Görsel zenginlik

Dokuma ürünler, geleneksel bir teknikle üretilmenin ötesinde çeşitli grafik potansiyellere de sahip. Boşluk ve doluluklar ürünlere zengin bir görsellik katarken hafiflik de sağlamış. Böylece ahşabın masif etkisi yumuşamış.

Gardırop ve büfede ana gövde kayın ağacından, kapaklar ise hasırdan yapılmış. Antrasit, çivit mavisi ve kavuniçi renklerde üç farklı seçenekte tasarlanmış. Koltuk tasarımında ise bahçe mobilyaları temel alınmış ve oturma kısmı geniş tutulmuş. Beyaz metal bir çerçeve içine kumaş kaplı iki sünger tabakasıyla kurulan koltukların kol dayama bölgeleri de deri bağlarla kaplanmış.

Colonel-2015-collection_Milan_dezeen_468_1

Tavan lambalarında parlak ve renkli metal bir çerçeveyle hasır dokuma birlikte kullanılmış. Bu sayede ışık, hasırın boşlukları içinden süzülerek mekana doluyor ve çeşitli ışık oyunları ortaya çıkarıyor. Masa lambası ise serideki diğer ürünlerden farklı olarak masif ahşap çıtalarla tasarlanmış. Işık, bu çıtalar içinden yayılarak hasırdan daha farklı bir etki oluşturmuş.

1

Tasarımcılar, seriyi üretirken kullanıcılar için ferah bir ortam amacıyla hareket etmişler. Yaz tatillerini hatırlatan, hafif, renkli ve canlı tasarımlar ortaya koymuşlar.

Fotoğraflar: © Massimo Pessina