Fransa’nın Orleans kentindeki Frac Centre, “Relief(s)— Designing the Horizon” başlığıyla beş ay boyunca sergi, konferans ve atölye dizisiyle “rölyef”in modern sanatlardaki yerini sorguluyor.

Frac Centre’s Art and Architecture Nisan’dan Eylül ayına kadar bir dizi sergi ve etkinlik gerçekleştiriyor. “Relief(s)-Designing the Horizon” başlığını taşıyan sergi dizisinde sanatçılar, “rölyef”in çağdaş sanatlardaki yerini sorguluyor. Bu bağlamda Aurélie Pétrel, Yasuaki Onishi ve Gérard Singer tarafından hazırlanan üç ayrı sergi gerçekleştiriliyor.

552b0153e58ecea1190004e8_group-exhibition-at-the-frac-centre-to-explore-the-history-of-the-relief_27

Sergi, insan hayatında doğal ve jeolojik faktörlerden ziyade yapay olanın hakim olmasını vurguluyor ve bunun etkilerini çeşitli enstalasyonlarla gözler önüne sermeyi hedefliyor. Bu bağlamda çevrede, doğal ögelerin yerini insan eylemleri sonucu ortaya çıkmış elemanların almasını konu ediniyor. “Çağdaş sanatlar bağlamında kendi çevre okumamıza yeni bir yaklaşım nasıl katabiliriz?” sorusu irdeleniyor. Son altmış yılda rölyefin estetik ve politik getirileri etkinlik kapsamında ele alınıyor.

552b012ee58ececd820002f3_group-exhibition-at-the-frac-centre-to-explore-the-history-of-the-relief_25-530x352

Serginin sanatçılarından Aurélie Pétrel’in çalışmaları farklı boyutlar ve ölçekler arasındaki ilişkileri sorguluyor. Sanatçı, günlük ve sıradışı olanı fotoğraflayıp birleştirerek ölçek ve topoğrafya üzerinde oynayarak ilgi çekici imajlar oluşturuyor.

Japon sanatçı Yasuaki Onishi ise çalışmalarını ilk defa Fransa’da sergileme imkanı buluyor. Sicimlerden oluşturduğu uçucu ve yüzer enstalasyonuyla etkinliğin en ilgi çekici sergilerinden birine imza atıyor.

Gérard Singer ise rölyefin bilindik algısına en yakın çalışmayı gerçekleştiriyor. Dağcılığa duyduğu ilgi ve deneyimleri sayesinde sanatı hem dijital hem de analog yaklaşımlarla değerlendiriyor.

Fotoğraflar: © Peaks, Yasuaki Onishi, Gerard Singer