Disiplinlerarası tasarımcı Aljoud Lootah, Dubai Tasarım Günleri için origami çizgilerinden ilham alan Oru isimli mobilya serisini tasarladı. Japonca’da “katlanmak” anlamına gelen Oru, serinin birbiri üstüne katlanan çizgisel geometrik hatlarını tanımlamış.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden olan tasarımcı Aljoud Lootah, tasarımların şekil ve işlev açısından birbirine olan zıtlığı, geleneksel konseptlerin yeniden yorumlanması ve malzemenin deneyselliği üzerine çalışıyor. Mart ayında düzenlenen 2015 Dubai Tasarım Günleri için tasarladığı Oru Serisi, geleneksel depolama, oturma, aydınlatma birimleriyle aynayı yeniden şekillendirmiş. Tik ağacı, bakır ve keçeyle tasarlanan koleksiyon, form ve dokunun deneysel kullanımını araştırıyor.

aljoud-lootah-oru-geometric-furniture-design-days-dubai-designboom-10

Üç Boyutlu Düzlem

Koleksiyonun konsepti, Japonya’ya özgü kağıt katlama sanatı olan origamiden ilham almış. Japonca’da “katlanmak” anlamına gelen Oru, el ile katlanan geometrik şekillere referans veriyor. Koleksiyonun her bir parçası, yaratılan form bütünlüğü çerçevesinde esnek olarak algılanıyor ve bu doğrultuda katlanabilir olma hissi yaratıyor. Tasarımcı, tasarımın arkasındaki fikrin, bir düzlemin katlanması olduğunu ve bu sayede iki boyutlu bir malzemenin işlevsel üç boyutlu formlara dönüştürüldüğünü belirtiyor. Aljoud Lootah, sözlerine tasarımın ilk çalışmalarını kendi eliyle yapmayı tercih ettiğini ve bu sayede malzemeleri bir kağıt mühendisi gibi yönlendirebildiğini söyleyerek devam ediyor ve “Oru’yu bu şekilde tasarlamak benim için doğal bir yöntem” diye ekliyor.1

Oru Serisi, her ne kadar karmaşık bir düşüncenin ürünü gibi görünse de Aljoud Lootah, tasarımın işlev bakımından olabildiğince minimal anlayışla tasarlandığını anlatıyor. Koleksiyondaki her bir boşluk, farklı nesneler için kullanım alanları yaratmış. Oru Dolabı, üçgensel gözlerinde kitaplar için farklı yerleşim şekilleri sunarken Oru Sandalyesi, sırt kısmındaki katlanan yüzeyle gazete, dergi ya da kitap koymak için bir alan yaratıyor. Oru Aynası ise aynayı görsel bir nesneye çevirerek dekoratif bir öğe olarak da kullanılmasını sağlamış.

aljoud-lootah-oru-geometric-furniture-design-days-dubai-designboom-08

Fotoğraf: © Aljoud Lootah