Expo Milano 2015, “gezegeni beslemek, yaşam için enerji” temasıyla 1 Mayıs’ta kapılarını açtı. 140’tan fazla ülkeye ev sahipli yapacak Expo, gıda sorunlarını ve gezegenin kaynaklarını konu ediniyor.

Expo 2015, Milano şehir merkezinin kuzey batısında 1.5 km’lik bir alanda açılıyor. Altı ay boyunca çeşitli pavyonlara ev sahipliği yapacak Expo, bu yıl “gezegeni beslemek, yaşam için enerji” temasıyla düzenleniyor. Her bir pavyon, bir ülkeyi, organizasyonu ya da konuyu işleyecek. 140’tan fazla ülkenin katılacağı Expo’nun 20 milyon ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

italya pavyonu

Tematik Rotalar ve Pavyonlar

Expo 2015, ana teması doğrultusunda yine Expo’nun yer aldığı alana bağlanacak beş farklı tematik ulaşım rotası sunuyor. Her bir rota, temaya farklı bir yorum getirmiş. Öte yandan Expo’nun içinde beş adet tematik alan ve pavyon da bulunuyor.

rusya pavyonu

Ziyaretçileri Expo alanında ilk karşılayan “0 Pavyonu”, doğal peyzajın, yemek ritüeli ve kültürünün bir dönüşümünü sunuyor. Carlo Ratti’nin yürüttüğü “Geleceğin Yemek Semti” pavyonu, ziyaretçileri geleceğe dair olası senaryoları, yemek ve insan arasındaki etkileşimi keşfe çağırıyor.

vanke pavyonu

Reggio Children ekibi tarafından tasarlanan “Çocuk Parkı” ise çocukların potansiyellerini ve haklarını korumayı amaçlamış. 8.500 metrekarelik bir alana yayılmış bitkileri sergileyen ve içinde bir tiyatroyla iki pavyon barındıran “Expo Bioçeşitlilik Parkı” ile dökümanlar, nesneler, filmler, menüler, albüm kapaklarıyla sergilenen “1851’den Bu Yana Sanat&Yeme Ritüelleri” alanı da diğer tematik alanları oluşturmuş.

vietnam pavyonu

Ülkelerin kendi kültürlerini tanıtmak için fırsat buldukları pavyon tasarımları, Expo 2015’in ana odağını oluşturuyor. Gelişen inşa teknolojileri, farklı malzeme kullanımları ve tasarımlarıyla pavyonlar, altı ay boyunca alanda sergilenecek. 140’tan fazla ülkenin yer alacağı Expo 2015’te; Nemesi Studio’nun tasarladığı İtalya Pavyonu, Tsinghua Universitesi + Studio Link-arc’ın tasarladığı Çin Pavyonu, Vo Trong Nghia Architects’in Vietnam Pavyonu, Biber Architects’in tasarımı Amerika Pavyonu ve Daniel Libeskind’ın tasarladığı Vanke Pavyonu alanda yer alan sergilerden bazıları.

amerika pavyonu