Fransa’nın Auch kentinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşümün ilk ayağını Circus Arts Conservatory oluşturmuş. ADH Architects’in tasarladığı projede eski İspanyol barakaları bir sirke dönüştürülmüş.

İşlevini yitirip terkedilmiş olan barakalar, yeniden kurgulanarak kente kazandırılmış. Projede eski barakalar onarılmış, ufak çaplı müdahalelerle yeni işlevine hazır hale getirilmiş. Mevcut yapılara ek olarak da kalıcı bir sirk çadırı ve prova odası eklenmiş.

5e969_Garden_54caf30de58ece457a0002b2_circus-arts-conservatory-adh-architects_adh-circ_25-ha_mg_8191-530x353

Mekan kurgusu

Sirk, üç farklı mekan kurgusunun üç farklı dünyayı bir araya getirdiği bir tasarım anlayışıyla tasarlanmış. Eski barakaların bir kısmı sanatçıların yaşayacağı odalar; diğer bir kısmı ise prova odaları olarak kullanılmış. Bunların arasında bir “patio” yer alıyor. Yaşama mekanlarını birleştiren bu alan, sanatçıların dilediği gibi vakit geçirebilecekleri bir veranda görevinde.

3

Kentsel bir fener

Sirk performanslarının gerçekleştirileceği, 700 izleyici kapasiteli kalıcı bir çadır tasarlanmış. Bu çadır opak bir malzeme ile tek yükseklikte kurgulanmış ve kentsel bir fener gibi görünmesi istenmiş. Mimarlar, sirkin en dikkat çekici özelliğinin tasarımının gösteriye kattığı değerde olduğunu söylüyorlar. Çadırın kendisi de gösterinin bir parçası haline gelebiliyor; böylelikle bütünlük sağlanmış.

2

Gösterinin yapılacağı günlerde de izleyicilerin mekana ulaşacağı yolda çeşitli gösteriler düzenlenmesi öngörülmüş. Böylece ana mekana giden yol, şenlikli bir sirk caddesi olarak kurgulanmış.

5e969_Garden_54caf33be58ece5c5e0002ba_circus-arts-conservatory-adh-architects_adh-circ_29-ha_mg_8068-530x353

Fotoğraf: © Hervé Abbadie