Danimarkalı Norm Architects ekibi, banyo teçhizat ve aksesuarlarından oluşan Stand Serisi’ni tasarladı. Milano Tasarım Haftası 2015’te sergilenen seri, minimalist bir anlayışla üretilmiş.

Ex.t için tasarlanan serinin, banyonun yanı sıra evin herhangi bir bölümünde de rahatlıkla kullanılabilir olması hedeflenmiş. 1920’lerin modernist detayları ve 1930’ların Viktoryan tarzıyla iç mekan tasarım anlayışının yeniden yorumlandığı seride, ince çizgiler dikkat çekiyor.

 

Sade geometrik biçimler ve yalın renklerle tasarlanan seri bir bütün olarak zarif bir ortam sunmuş. Seride bir banyo küveti, lavabo, duvar rafı ve avize mevcut. 1920’li yılların abartılı süslemeler içeren mobilyaları yeniden yorumlanarak bir dengeye ulaştırılmış; öyle ki tasarımın üzerine yeni bir şey eklemeyi ya da çıkarmayı neredeyse imkansız hale getirmişler. Stand Serisi alüminyum oksit ve akrilik polyesterden oluşan “living tech” malzemesi ile üretilmiş. Siyah ve beyaz renklerin bir arada kullanılması ise tasarımda zıtlık oluşturmuş.

la

Duvar rafı ve avize öncelikli olarak evin banyo dışındaki bölümlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış. Rafın siyah, modüler çerçevesine istenirse kare ya da dairesel formda ayna yerleştirilerek banyoda küçük aksesuarlar için dolap olarak kullanılabilmesi öngörülmüş. Bunun yanı sıra gridal çerçeve içine kapaklı sistemler de eklenebiliyor. Eski moda şapka kalıbından üretilen avize ise bu modern serinin nostaljik parçası. Serideki banyo küveti ve lavabosu, birbirinin kopyası nitelikte. Her ikisi de ince, siyah, silindirik ayakların çaprazlanmasıyla taşınıyor.

la2

Tasarımcıların öncelikli hedefi, güzel ve heykelsi mobilyalar üretirken hafif ve zarif bir ürün ortaya koyabilmek ve endüstriyel üretimin standartlaşmış, incelikten uzak ürünlerinden farklı bir bakış açısıyla bilindik ürünleri yeniden yorumlamak olmuş.

Fotoğraflar: © Ex.t