Çek ekip Arch for People, Çek Cumhuriyeti’nde modüler mimarlık festivali düzenleyecek. 23-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde modüler mimarlığın tüm yönleriyle ele alınması bekleniyor.

Brno’da yer alan Moravian Gallery’ de gerçekleşecek festivalde modüler mimarlık, ekolojik yönünden ekonomik yönüne kadar tüm boyutları ele alınarak modern şehirlerdeki tipolojik rolü tartışılacak. Üç gün boyunca devam edecek program, kamusal alanda modüler mimarlık ilişkilerini, Milano Expo 2015’te yer alan modüler pavyonlar üzerinden inceleyecek. Festival, modüler mimarlığın sosyal gerekliliklerini ve kamusal yapılardaki rolünü ortaya koymayı amaçlıyor.

Modüler mimarlık araştırmaları yapan Şilili bir mimar olan Sebastian Irarrazaval festival kapsamında iki konuşma gerçekleştirecek. Geri kalan konuşmacılar ise konuda önde gelen uluslararası mimarlar, akademisyenler, kamu kuruluşlarının ve çeşitli aktivist grupların temsilcilerinden oluşuyor. Festivalde aynı zamanda bir sergi ve altı farklı yerleştirme de yer alıyor. Kamusal alanlarda gerçekleştirilecek bu enstalasyonlar sayesinde kamusal bir tartışmanın da önünün açılması hedeflenmiş.

Arch for People bu festivalle, yalnız modüler seçenekleri değil aynı zamanda mimarlığın popülerleşmesini de tartışmaya açmayı amaçlıyor.

Festival programına buradan ulaşabilirsiniz.