made.com web sitesinin Londra, Soho’da bulunan yeni showroomu, Bureau de Change tarafından tasarlandı. Mimarlık ekibi, ziyaretçilere alışılmışın dışında bir satın alma ve teknoloji deneyimi yaşatmayı amaçlamış. 

Özel tasarım mobilyaların satışının yapıldığı made.com web sitesinde satışa sunulan ürünlerin sergilendiği ana showroom Londralı bir mimarlık ofisi olan Bureau de Change tarafından tasarlanmış. Mekanda, dijital ortamda gerçekleşen satın alma eylemine yeni bir değer ve bakış açısı katılmış. Showroom iki boyutlu olanla üç boyutlu olan arasındaki ilişkiyi gözler önüne seriyor.

Yoğun bir ticaret bölgesinin içinde yer alan showroom, cephesiyle daha ilk anda müşterilerine farklı bir ortam sunuyor. Cephe boyunca yer alan 10 ayrı pencere üzerinde, mağazanın en popüler ürünlerinin 40.000 plastik çubukla oluşturulmuş bir yansıması bulunuyor. Tasarımcılar alışıldık bir vitrin tasarımı yerine farklı bir ifade tekniğinin daha anlamlı ve etkileyici olduğunu düşünmüşler.

Sergileme arayışları

Giriş katta yer alan lobinin tavanı da yine satışa sunulan mobilyaların üç boyutlu baskı tekniğiyle elde edilmiş olan sarı renkli minyatürleriyle kaplanmış. Showroomda iki farklı sergileme tekniği bir arada kullanılmış. Mobilyalar ya renkli duvarlar önünde ve cam vitrinlerin ardında ya da kavisli bir beyaz panelin önünde sergilenmiş. Kavisli duvarlar, ürün kataloglarının sayfalarına atıfta bulunuyor. Aynı zamanda müşterilere, dijital ortamda gördüğü parçaların, gerçekte nasıl bir araya geldiklerini anlayabilmeleri için projeksiyon ile istedikleri ürünleri bir araya getirme imkanı sunulmuş.

Mekanın bir diğer özelliği ise kartpostallarla kaplanmış duvarı. Kartpostallar üzerinde web sitesinde yer alan mobilyların resimleri yer alıyor. Müşteriler bu kartpostallar üzerinde aynı ürünün farklı renklerini ve farklı malzemeleri görebiliyor. Sergileme alanlarına yerleştirilen bilgisayar ve tabletler sayesinde de her bir mobilya hakkındaki teknik bilgiye erişim sağlanmış. Böylelikle klasik, oda tipi mobilya sergileme anlayışına farklı bir boyut kazandırılmış.

Tasarımla dijital pazarlama

Bureau de Change, normalde çok büyük alanlar gerektiren mobilya showroomuna teknolojiyi dahil ederek, sınırlı bir alanda tüm ürünlerin alıcısıyla buluşabildiği bir alan kurgulamış. Böylelikle hem etkili bir satış yöntemi geliştirilmiş ve daha çok müşteriye ulaşılmış hem de teknoloji ve tasarım arasındaki etkileşim derinlemesine sorgulanmış.

Fotograflar: © Bureau de Change