Foster + Partners, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de, Parque Patricios bölgesi için belediye binası tasarladı. Yapı, dalgalı beton çatısı, iki kat yüksekliğindeki avlusu ve camekanlı cephesiyle esnek bir çalışma ortamı sunuyor. 

Londra merkezli Foster + Partners mimarlık ofisi, yapıyı ilk olarak Buenos Aires belediye bankası, Banco Ciudad için tasarlamış; ancak daha sonra yapılan değişikle birlikte yapı, yeni plana uyarlanarak belediye binası olarak hizmete girmiş.

1,500 çalışana hizmet verecek olan belediye binası, bölge halkı için de çeşitli etkinlik ortamları sunuyor. Şeffaf yönetim ilkesiyle tasarlanan yapı, çevreden izlenebiliyor.

hf2

Gelenekselden Etkilenen

Ekibin “esnek tasarım” olarak nitelendirdiği yapı, sekiz metrelik taşıyıcı sistem içerisine oturtulmuş zemin üzerinde dört, zemin altındaysa otopark olarak kullanılan üç kattan oluşuyor. Camekanlı cephenin arkasında yer alan dört katlı avlu, binanın iç genişliğini artıyor ve iç mekana doğal ışığın sızmasını sağlıyor. Bitkilendirilmiş iki geniş terassa katları birbirine bağlıyor. Çalışma alanları, herhangi bir bölme elemanı kullanılmadan tamamen açık tasarlanmış. Norman Foster, bu tasarım ilkesinin farklı birimler arasındaki iletişimi artıracağını söylüyor.

Binanın dairesel çatısı geleneksel tonozdan etkilenilerek tasarlanmış. Sütunlarla desteklenen çatı, cephe üzerinde genişleyerek iç mekanda güneş koruyucu eleman, dış mekanda ise saçak görevi görüyor. Öte yandan, hem belediyeye ait hem de kamunun etkin kullandığı bir bina olduğunu sembolik bir dille vurguluyor. Çatı, galeri sınırında açılıyor ve güneş koruyucu camlarla doğrudan ışığı engelliyor. Ekip, doğu ve batı yönünde bina içine yayılan açıklıkların, binanın merkezine ışığın girmesini sağladığını anlatıyor. Sürdürülebilirliğin yerel kaynaklar ve iklimle doğrudan ilgisinin olduğunu belirten Norman Foster, “Buenos Aires hükümeti, doğal enerji tasarrufunu sağlayacak yöntemlerin mimarlıkla nasıl çalıştığının farkındalar” diyerek sözlerine devam ediyor. Binada yer alan diğer bölümler ise 300 kişilik ahşap avlu ve kafe yerel halk tarafından da kullanılabiliyor. Foster + Partners’ın kurucularından David Summerfield, esnek bir bina yaratmak istediklerini ve tasarladıklarını yapının da yeşil alan ile uyumlu olmasını istediklerini belirtmiş.

Fotoğraflar: © Foster + Partner