Parisli tasarımcı Arik Levy, bükülmüş ahşap bacaklarla tasarlardığı oturma elemanlarından oluşan serisini Milano Expo 2015‘de sergileyecek. Çek mobilya firması TON’un ahşap bükme teknolojisini kullanan Levy, bu teknikle sandalye, koltuk ve bar sandalyesi tasarlamış.

TON, 1861′de kurulmuş bir mobilya firması. Geleneksel ahşap bükme teknolojisini geliştirerek mobilya üretiyorlar. Firma bugün, geleneksel ile modern tasarım anlayışını bir araya getiren bir yaklaşımı tercih ediyor.

Arik Levy’nin firma için tasarladığı serideki her bir mobilyanın bacaklarını oluşturan ahşaplar önce ikiye bölünmüş, ardından bölünmüş parçalar farklı yönlere doğru bükülmüş. Tasarımcı Levy seriyi, “Bu serinin her bir parçası tek bir fikir ışığında üretildi. Bükme fikri, alışılmış kullanımının dışında, ahşaba tamamen yeni bir şekil vermek için kullanıldı.” sözleriyle tanımlamış.

arik2

Levy sandalyenin tüm bacaklarını oturma kısmıyla birleştiği noktada önce ikiye ayırmış. Arka bacaklarda dışarı doğru bükülen kısımlar sandalyelerin sırt desteğini oluşturmuş, içe bükülen kısmı ise oturma kısmının altına yerleştirilmiş. Ön bacaklarda da aynı teknik uygulanmış. Ön kısım dik bir şekilde yatay düzlemin altında dururken arka kısım iç tarafa doğru bükülerek oturma yüzeyine destek olarak kullanmış.

Sandalyelerin standart sürümüne aynı zamanda renk de verilmiş. Sandalyeler püskürtme tekniğiyle derece derece değişen bir desen oluşturacak şekilde boyanmış ve merkeze doğru renk tonu giderek açılmış. Levy doğadaki gündoğuşu, günbatımı, yapraklar ve deniz gibi renk paletinden esinlenerek yapmış bu renk değişimini tasarlamış.

arik3

“Bir sandalyeye şeklinden farklı daha ne katabilirim?” diye düşünen Levy, bir cevap olarak renk kullanımını vurgulamayı seçmiş.

Ahşapların birkaç saat boyunca özel kazanlarda buhara tutulduğu bir bükme tekniği kullanılmış. Bu şekilde yumuşayan ahşap, istenen şekle getirilerek bir kalıba yerleştirilmiş ve kurumaya bırakılmış. Birkaç hafta boyunca bükülü şekilde kuruyan ve havalandırılan ahşap daha sonra yağlanarak boyanmış ya da verniklenmiş.

Fotoğraflar: © TON