Yoğunluk isimli sanat oluşumundan Büşra Tunç, Nezih Vargeloğlu ve İsmail Eğler’in hazırladığı Su Ruhu sergisi, Nakilbent Sarnıcı’nda 28 Mart – 28 Nisan tarihleri arasında izlenebilecek.

Sergi, sarnıcın yüzyıllar boyu içinde barındırdığı suyu, zerrecikler halinde yeniden oluşturarak mekansal bir deneyim oluşturmayı hedeflemiş.

Nakilbent Sarnıcı, Konstantinopolis su sisteminin bir parçası olarak 6. yüzyılda inşa edilmiş. Osmanlı döneminde çeşitli iyileştirmeler geçiren sarnıç, 2005 yılında ziyarete açılmıştı. Sarnıçın diğer yapılardan farkı, insan için değil su için yapılmış olması. Uzun bir süre yapının içinde kalan su kütlesi, bugün tamamen çekilerek içinde gezilebilir ve hatta sanat galerisi olarak kullanılabilir bir alan bırakmış durumda.

Sanatın mekanla ilişkisini araştıran sanat oluşumu Yoğunluk’un ikinci sergisi Su Ruhu ise Nakilbent Sarnıcının 1500 yıl önceki halini, yani suyu geri çağırmış. Bunu da yapıda eskiden mevcut olan suyu, zerrecikler halinde geri çağırarak gerçekleştirmeyi amaçlamış. Zerrecikler sis yaratıyor ve sis, ışık ile birleşerek katılımcıları, suyun içinde bulunmaya davet ediyor. Zerreciklerin oluşturduğu “ruh”, suyun içinde bulunma halini deneyimleme fırsatı sunuyor.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.