Eski Tokyo Fabrikası, Schemata Arctitects tasarımıyla bir sanat atölyesine dönüştürüldü. Ünlü kimono tasarımcısı Hiroko Takahashi için yenilenen fabrika bugün, sanatçının ürünlerini tasarlayacağı ve sergileyeceği bir mekan olarak kullanılıyor.

“Nitelikten ziyade miktar” odaklı bir yaklaşımla inşa edilen fabrikada geçen 40 yılın ardından bozulmalar ve yıpranmalar meydana gelmiş. Mimarlar, fabrikanın bu bozulan  katmanlarını kullanıcılara mekan içinde beklenmedik deneyimler sunmak üzere dönüştürmüşler. Çelik taşıyıcıları aynen korunan yapının veriminin artırılması için yangın güvenlik önlemleri alınmış, dayanımı artırılmış. Yangın yalıtımı için kullanılan beyaz sprey, yapı içindeki altın ve pastel tonlarla birlikte uyum içinde kullanılmış.

1F_017_s

Mekansal etkileşim
Dönüştürülen fabrika, sanatçı için bir sergileme ve satış mekanı olmanın yanında sanatçının düşündüğü, tasarladığı, ürettiği de bir yer olarak kurgulanmış. Üç katlı olan bu sanat atölyesinde sanatçı için hem özel mekanlar hem de insanlarla bire bir etkileşime olanak veren galeriler ve sergileme alanları tasarlanmış. Böylece ziyaretçiler, Takahashi çalışmalarını sürdürürken onu gerçek-zamanlı olarak gözleme imkanı bulabiliyor.

3F_05_s

İç mekan kurgusu
Yapının zemin katı, sergi salonu ve atölye olarak kullanılıyor. İki kat yüksekliğindeki sergi salonunda ziyaretçiler, sanatçının tasarladığı Kimonoları görebiliyor. Zemin katta bulunan, özel olarak tasarlanmış iki parçadan oluşan büyük masa ise istendiği zaman mekanın farklı kullanımlar için düzenlenmesine olanak sağlıyor. Beyaz bir kapı ile girilen kapalı ahşap merdivenlerle ikinci kata ulaşılıyor. Tatami matı ve ayna kaplı duvarlardan oluşan “L” biçimindeki bu kat ise alçak tavanı ile daha endüstriyel bir görünüme sahip. Kimonoların hazırlandığı bu bölüm aynı zamanda Rakugo (Geleneksel Japon Komedi Performans Sanatı) gibi etkinliklerin gerçekleştirilmesine olanak sunuyor. Üçüncü katta ise sanatçının bitkilerini yetiştirebileceği kapalı bir mekan ve özel ofisi yer alıyor.

2F_furniture_s

Fotoğraf: ©  Shiori Kawamoto