Mccullough Mulvin Architects tarafından tarihi bir kent merkezinde tasarlanan Trinity Long Room Hub, Trinity College’in eğitimde dünya standartlarını yakalaması için yürütülen projenin son ayağı. Yapı hem çevresiyle uyumu hem de eski kütüphaneye eklemlenmesiyle dikkat çekiyor.

İrlandalı Mccullough Mulvin Architects ekibinin tasarladığı araştırma merkezi, Dublin’in tarihi merkezi olan Fellows Square’ de yer alıyor. Trinity College kampüsünün de yer aldığı tarihi bölgedeki en yeni üye olan beşeri bilimler araştırma merkezi, bölgede dünya standartlarına ulaşmak amacıyla yürütülmekte olan master planın da son parçası. Klasik ve yalın bir tasarım anlayışıyla üretilmiş yapı, içinde bulunduğu meydandaki diğer yapılarla uyum içinde, meydanı tamamlayıcı bir öge olarak konumlandırılmış.

2

Bu yeni araştırma merkezi, Trinity College’ın tarihi kütüphanesine, özellikle takım çalışmalarının yürütülebilmesi adına eklemlenmesi ile ön plana çıkıyor. Buna ek olarak yapı içinde doktora sonrası çalışmaları için ayrılmış tesisler, uluslararası araştırma kuruluşları için ofisler, seminer salonları ve çalışma odaları yer alıyor.

3

Mekansal Düzen
Dikdörtgen planlı dört katlı yapının cephesinde düzenlenen açıklıklar yapının mağaramsı çekirdeğini aydınlatmak üzere tasarlanmış. Çift kat yüksekliğindeki mekanlar ve ortak kullanım alanları, sütunlar, boşluk ve dolulukların birbirini peşi sıra takip eden düzenle tasarlanmış. Böylelikle hem yapı içinde hem de yapı dışında mekansal ve sosyal bağlantılar kurgulanmış. Yapı içinde bütünlüğün sağlanması adına duvar kaplaması olarak kullanılan ceviz paneller aynı zamanda mobilya tasarımında da kullanılmış.

Tarihi bir çevrede modern bir tasarım anlayışı ile kullanıcılar için sıcak bir çalışma ortamı sağlanmış.

Fotoğraflar: ©  Mccullough Mulvin Architects