Japonya merkezli tasarım ekibi Nendo’nun tasarladığı mobilya serisi Tokyo Tribal, bambudan üretilen örgü sepetlerin ahşap strüktürle farklı şekillerde birleşimiyle çeşitlenen mobilya parçalarından oluşuyor.

Tokyo Tribal isimli koleksiyonda 22 adet ürün tasarımı bulunuyor. Singapurlu tasarım firması Industry+ için tasarlanan mobilya serisi masif meşe ahşabı ve örgü sepetlerin birleşimi şeklinde özetlenebilir. Koleksiyonda yer alan tabure, sandalye, masa ve raf tasarımlarının her birinde bambu sepet farklı bir işlev kazanıyor. Sandalyelerin sırt kısmını ya da masanın depolama alanını oluşturan sepetler esnek ve işlevsel parçalar olarak değerlendirilmiş.

Tokyo-Tribal-collection_Nendo_dezeen_784_5

Tasarımla birleşen zanaat
Filipinli zaanatkarların ördüğü bambu sepetlerin üzerinde açık ve koyu kahverengi işaretler bulunuyor. El örgüsü olan sepetlerin her biri biçimsel olarak ufak farklılıklara sahip, benzer şekilde dokuları da tamamen aynı değil. Bu sebeple ahşapla olan birleşimleri de mobilya serisinde çeşitlemelere yol açmış.

Tokyo-Tribal-collection_Nendo_dezeen_784_2

Seride, davul şeklindeki sepetler en çok sandalye sırtı olarak kullanılmış. Bambunun esnek yapısı, sepetleri oldukça işlevsel hale getirmiş. Sandalyenin sırt desteği olarak da kullanım kolaylığı sağlamış.

Bazı sepetler ters çevrilerek taburenin ayaklarını gizlemek için ve rafların arasındaki depolama alanlarını oluşturmak üzere kullanılmış. Benzer şekilde masanın ayağına geçirilen ve tabure ayaklarının arasına yerleştirilen sepetse görece küçük nesneler için farklı bir depo alanı sunuyor.

Tokyo-Tribal-collection_Nendo_dezeen_784_10

Tasarımcılar çeşitli nesnelerin ve malzemelerin birleşmesinin ve birlikte işlevsel ürünlere dönüşmesinin ardındaki fikrin, kendi tekil parçalarından daha güçlü olan, küçük ve sıkı bir grup oluşturmak olduğunu belirtmişler.

Küçük tabureler ve masalar farklı ölçeklere sahip, ayrıca ahşap bölümleri doğal ya da kaplama olmak üzere iki seçenekte tasarlanmış. Bazı yüzeyleri koyu gri volkanik kumla astarlanan sandalyeler de iki farklı renk seçeneğine sahip.

Tokyo-Tribal-collection_Nendo_dezeen_784_8

Fotoğraflar: © Akihiro Yoshida.