Tasarımcı Jean Louis Iratzoki, Fransız çağdaş mobilya markası Alki için Kuskoabi isimli bir sandalye tasarlamış.

Kuskoabi sandalye, tamamen çevreci olmaya çalışan bir mantıkla tasarlanmış, bu bağlamda bio-plastik gibi mobilya tasarımında çok sık kullanılmayan bir malzemeyle çalışılmış.

jean-louis-iratzoki-alki-kuskoa-bi-first-bioplastic-chair-designboom-11

Biçimin peşinde
Tasarımcı Iratzoki, ürettikleri koleksiyonun “rahatlık” koşulu çerçevesinde geliştiğini belirtmiş. Bunu başarmak içinse yarı konkav bir biçim üzerinden sandalye tasarımını gerçekleştirmişler. Bu biçimin düzgün bir uygulamasını sağlayacak malzemenin ve kalıbın hemen her zaman plastik olması tasarımcılar açısından bir problem olarak yorumlanmış. Sentetik bir cismi kullanarak çevre kirliliği yaratmaktansa farklı malzemelerin arayışına gidilmiş. Böyle bir yolun seçilmesi biraz da Alki firmasının sürdürülebilirlik politikalarına uyum sağlamaya dayanmış. Bu şekilde konkav biçimli bir sandalyeyi görece çevreci yollarla çözme ikilemini araştırmacı bir yöntemle halletmişler ve biyo-plastik malzeme kullanmaya karar vermişler.

cevreci-sandalye

Geri dönüşümlü malzeme
Biyo-plastik, yenilenemez fosil kaynaklardan üretilen plastiklere benzer bir karaktere ve özelliğe sahip bir polimer. Enjekte edilebilen, kalıptan çekilebilen, ısıyla şekil verilebilen biyoplastik tamamen geri dönüşümü olan bitkisel esaslı pancar, mısır koçanı, şeker kamışı gibi malzemelerden üretiliyor. Endüstriyel bir işlemden geçtikten sonra bile organik temelli olması nedeniyle doğada çözünebiliyor.

jean-louis-iratzoki-alki-kuskoa-bi-first-bioplastic-chair-designboom-08

Sandalyenin yüzey dokusunun pürüzsüz olması istendiği için farklı bir kesim tekniğiyle üretilen mobilya, böylece en rahat sırt ve kol desteğini de sağlamış. Bu şekilde istenilen biçimi alan sırt ve oturma bölgesi, tek parçadan oluşan ahşap ayaklar üstüne oturtulmuş. Biyoplastikten üretilen oturma kısmı, pastel tonlara boyanarak seri tamamlanmış.

jean-louis-iratzoki-alki-kuskoa-bi-first-bioplastic-chair-designboom-10

Kuskoabi sandalye, Ocak ayında gerçekleştirilen Maison & Objet fuarında da sunulmuş.

Fotoğraflar: © Alki