Pritzker ödüllü mimar Fumihiko Maki’nin tasarladığı Çin’in ilk tasarım müzesi, 2016 yılında açılmaya hazırlanırken tasarım ofisi bir yandan Çin’in ilk çocuk müzesini de tasarlamış. Cam Çocuk Müzesi, çiçek dürbünün renkleri ile tasarlanmış ve çocuklara endüstriyel bir atölye alanıyla büyük bir tasarım alanı sunulmuş.

Fumihiko Maki tarafından tasarlanan Cam Çocuk Müzesi, Şangay’ın tasarım ve sanat merkezi olan Baoshan’da yer alıyor. Kültürel faaliyetlerin ve yapıların yoğun olduğu bu yerdeki en yeni eklenme olan müze, doğal malzemeler ve siyah camı bir arada kullanıp yarattığı zıtlıkla çocuklar için ilgi çekici bir mekana dönüşüyor.

54d942afe58ece14700001f1_kids-museum-of-glass-coordination-asia-_11-2-diy-shop-1-hires

Çiçek Dürbünüyle Şehir Teması
Müze, konsept olarak “cam şehir” fikriyle yola çıkıyor. Öyle ki şehrin kumsal, sirk, fabrika gibi bileşenleri ayrı birimler halinde müze alanına işleniyor ve çocuklara şehrin bileşenlerini deneyimleme fırsatı veriliyor. Öğretici, eğlenceli ve rahatlatıcı bir iç mekan içinde kurgulanan sergi esnasında çocuklar, her biri farklı temalarla işlenmiş cam yerleştirmelerin içinde ufak boyutlarda bilgilendirmelerle karşılaşsa da müze, deneyimi sezgisel ve merağa yönelik olarak yaşatmayı amaçlıyor.

54d942dbe58ece19120001ff_kids-museum-of-glass-coordination-asia-_12-ice-cream-cafe-1-hires

Alandaki çoklu ortam cihazları, çocuk ziyaretçileri dokunmaya ve oynamaya davet ederken çeşitli bilgileri de öğrenmelerine imkan tanıyor. Kumsala vuran şimşeğin cam oluşturup oluşturmayacağı, cam prizmanın nasıl çalıştığı, belirli voltajla form değiştiren akıllı camlar çocukların edindiği bilgiler arasında yer alıyor. Ziyaretçiler, müze gezileri esnasında oyunla öğrenebilecekleri gibi film gibi görsel sanatları da deneyimlebilecekler. Öte yandan üretmeyi seven yaratıcı çocuklar, “beni çiz” yerleştirmesindeki sanatsal üretime doğrudan katılabiliyor. Müzedeki bir başka mekan olan “kendin yap” ve “hediye dükkanı”, çocukların hem istedikleri şeyleri üretmelerine hem de müzede beğendikleri ürünleri temin etmelerine olanak sağlıyor.

54d94271e58ece14f70001e8_kids-museum-of-glass-coordination-asia-_09-party-space-1-hires

Sağduyulu Tasarım
Sürdürülebilirlik ve refah kavramları tasarım sürecinin ana bileşenlerini oluşturmuş. Renkli camlarla oluşturulan müze aslında tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerle tasarlanmış ve kullanılan bütün detaylar oyun sırasında temiz hava ve hijyeni sağlamak üzere organize edilmiş. Bütün malzemeler sürdürülebilir olma şartıyla araştırılıp seçilmiş, böylece alanla bütünleşecek olan genç ziyaretçilere daha iyi bir gelecek sunulmuş.

54d9417ee58ece19120001fb_kids-museum-of-glass-coordination-asia-_06-1-the-magic-cube-2-hires

Cam Çocuk Müzesi, bir oyun alanı, bir sanat mekanı, ikinci bir okul sınıfı ve bir etkinlik alanı. Yeni bir deneyimle heyecan yaratmayı ve Şanghay için yeni bir kültürel nokta olmayı amaçlıyor.

Fotoğraf: © Coordination Asia