“İkon” mimarların yapılarını kullanıcılarının gözünden anlatan Living Architectures belgeselleri, Hasan Cenk Dereli’nin kurucusu olduğu Nobon organizasyonu ile 21 Mart’ta İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşecek.

Hasan Cenk Dereli’nin kurucusu olduğu Nobon ise atölye, seminer, yarışma ve tasarım buluşmaları düzenleyerek yaratıcı alanlardaki üretici ve tartışmacı ortamların gelişmesini amaçlıyor. Belgesel gösterimleri de bu bağlamda gerçekleşiyor. Living Architecture, mimarlığa bakış açısını geliştirmenin yollarını araştıran bir mimari belgesel dizisi. Ne var ki pek çok mimarlık belgeselinin aksine bu dizi, yapıların teknik detaylarına odaklanmaktan ziyade gözlemcinin, ikon olmuş çağdaş mimari yapıları içerisindeki gözlemlerine odaklanıyor.

2014 senesinde Venedik Mimarlık Bienali’nde büyük ilgi gören Living Architecture, yedi filmlik bir mimari seriden oluşuyor. Etkinlik, yine Nobon’un düzenlediği 7 Mart tarihinde gerçekleşen “Gehry’s Vertigo, Frank Gehry” ve “Pomerol, Herzog & de Meuron” gösterimlerini takiben 21 Mart tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin desteğiyle gerçekleşecek. Pritzker mimarlık ödüllü rasyonalist mimar Richard Meier’i anlatan “Xmas Meier, Richard Meier” belgeseli ve Living Architectures serisinin hikayesini anlatan bir film gösterimde yer alacak. Ila Bêka ve Louise Lemoine’in yönetmenliklerini yaptıkları filmlerin gösterimleri herkese açık ve ücretsiz düzenleniyor.

Fotoğraf: © nobon