Bindesign’ın tasarladığı Freebinding isimli mobilyada bağlantılar ve değişim fikri üzerine çalışılmış. Tasarım, 1800′lerde yaşamış mobilyacı Michael Thonet’e ait olan Thonet sandalyesinden ilham alıyor.

Freebinding isimli tasarım, kullanıcıya ürün üzerinde değişim yapabilme seçeneğini sunan aydınlatma ve oturma bütünü olarak özetlenebilir. Tasarımda kullanıcının ürünü değiştirerek tanımlı bir hale getirmesi beklenmiş.

Freebinding1

Bağlantı ve Değişim Düzeni
Freebinding temel olarak ana oturma kütlesi ve üzerine eklenen hareketli parçalardan oluşuyor. Tasarımcılarının “anakart” olarak tanımladığı esas mobilya tabanı üzerindeki deliklere hareket ettirilebilen parçalar geçiriliyor. Bindesign’ın bu üründe odaklandığı mesele kullanıcı ve çevre ilişkisinin mobilyada değişime yol açması ya da kişiler arasındaki bağlantıların mobilyaya yansıması olmuş.

Freebinding2

Tekil parçalar halinde hazırlanan bükülmüş kayın ahşabı, Freebinding’in hareket ettirilebilir parçalarını oluşturuyor. Bükülmüş ahşap parçalar ana tabana yerleştirilerek mobilyanın sırt kısmını oluşturuyor. Ana tabanı oluşturan ahşap birimse CNC makinesinde hazırlanmış, böylece yüzeyinde uygun mesafelerde konumlanan delikler oluşturulmuş. Bükülmüş ahşap sırtlıklar böylece bu deliklere kolaylıkla yerleştiriliyor. Benzer şekilde aydınlatma elemanı da sırt kısmını oluşturan parçalar gibi ana tabandaki deliklere sabitleniyor. Rahat bir oturma hissi içinse ana tabanın üstüne keçe tabakası yerleştirilmiş.

img_5_1424598231_ed59e7676be06ef12f8f62603fe833c5

Kendi içinde sabitlenmemiş birimlerden oluşan mobilya, değişebilme özelliğiyle farklı mekanlara ve kullanıcılara uyum sağlayabilmesiyle önem kazanıyor.

Tasarımcıları Freebending’in özel ve kamusal alanlarda kullanılabileceğini belirtiyor. İnsanların serbest ve kolay bir şekilde kendi istediği kullanım biçimine sahip olması istenmiş. Mekansal bağlam, yerleşim düzeni ve kullanıcılar mobilyanın değişkenlerini oluşturuyor.

freebinding-bindesign-designboom01-818x614

Fotoğraflar: © l. klinkenberg and bin xu