Yazılım firması Heavybit Industries için tasarlanan çalışma binası, bir ambarın endüstriyel kimliğinin korunarak dönüştürülmesi olarak özetlenebilir. Ambarın endüstriyel kullanımına ait nesneler, işlevsel olan yeni tasarımla zamana dair bir zıtlık yaratıyor.

Heavybit Industries, danışmanlık hizmeti sunan, kamusal etkinlikler, eğitimler, konferanslar için bilgi işlem desteği veren bir yazılım firması. Bir ambara yerleşen çalışma binası, ortak ya da bireysel çalışma, dinlenme alanları içerecek şekilde yeniden tasarlanmış.

51df4b33e8e44e8c0b00005b_heavybit-industries-iwamotoscott-architecture_8553425476_274940ed99_h

Eski Kimliğin Maddeleşmesi
Tasarım konsepti, alanın endüstriyel geçmişini koruyarak “vintage” malzemelerin kalitesini vurgulamak fikrine yoğunlaşmış. İç mekanın birer tasarım öğesi haline gelen eski kimliğe ait malzemeleri, yaratılan yeni atmosferin geçiciliğiyle birleşmiş.

Üç kattan oluşan ofis binası, birinci katında büyük bir mutfak ve yeme-içme alanına sahip. Yapının diğer iki katıysa açık çalışma mekanları, toplantı mekanları ve konferans salonları içeriyor. Zemin katta yer alan açık mutfak, çalışanlar ve ziyaretçiler için yemek hazırlama ve yeme alanı sunarken çalışma ve toplanma alanı olarak da kullanılabiliyor. Üst katlarda kurgulanan yeni çalışma senaryosu, kullanıcıların bireysel ve toplu çalışma alanlarını diledikleri gibi kullanabilmelerine olanak sağlıyor.

51df4b8be8e44e8c0b00005d_heavybit-industries-iwamotoscott-architecture_isar_heavybit27_0607-damonte

Yapı, birbiriyle kesişen farklı tasarım serileri içeriyor. Bunlardan en büyüğü, zemin kattaki merdivenin etrafını saran yekpare laminat platform. Ana girişin karşısındaki resepsiyonu işaret eden platform, bar stilinde tasarlanmış kısa süreli çalışma mekanları, kürsü, rampa ve oturma alanı içeriyor. Giriş katın ortasında konumlanan ve alanı farklı mekanlara bölen platform, görsel takibi bozmayan merdiven için de kaide oluyor. Çelik birimlerin oluşturduğu merdiven korkulukları üst kata çıkıldığında alt katın izlenebildiği trabzanlara dönüşüyor.

51df4b8be8e44eb808000076_heavybit-industries-iwamotoscott-architecture_isar_heavybit30_0635-damonte

Bina, içinde Ryan Beliakof, Juliana Raimondi ve Kelvin Huang’ın liderliğini yaptığı üç adet yerleştirmeye sahip. Bunlardan biri toplantı alanının etrafını yarı şeffaf bir şekilde saran ayırıcı, biri mutfağın tavanında yer alan altıgen aydınlatma ve diğeri de konferans salonlarından birinin tavanındaki aydınlatma elemanı. Mutfak aydınlatması, siyaha boyanmış ince çelik malzemeden üretilmiş ve akkor lambayla aydınlatılıyor. Konseferans salonu aydınlatmasıysa iç mekan için ışık oyunları da yaratan maliyeti düşük tel örgülerle tasarlanmış. Yapının endüstriyel kimliği, yeni eklenen modern tasarım eşyası ve yerleştirmelerle, ahşap tavan döşeme ve mobilyalarla daha vurgulu bir hale getirilmiş.

Fotoğraf: © Bruce Damonte