Cinecity Architectural Film Project, üzerinde düzenleme yapılmamış 60 saniyelik mimari filmleri kabul eden bir yarışma düzenliyor. 60 saniyelik filmlerin “mimarlık nedir?” sorusunun etrafında dolanan risk temalı keşifler olması bekleniyor.

Citecity 2009 yılından beri süregelen mimari bir film projesi. Proje, film yapımcılarını, mimarları, sanatçıları, akademisyenleri ve mimarlıkla ilgilenen kişileri 60 saniye uzunluğundaki üzerinde düzenleme ya da değişim yapılmamış filmler üretmeye çağırıyor. Yarışma mimari fikirleri risk temasıyla keşfeden bir düzlemde gerçekleşiyor.

Cinecity düzenlediği bu yarışmayla riskin yaratıcı yönünü savunmakla birlikte mesleki açıdan risk kavramının nasıl algılandığının da araştırılmasına odaklanıyor. Yarışma metninde mimarların mimarlık ve kent arasında bir yerde oyun oynadığını belirten Cinecity kurucusu Louise Mackenzie meslekten olsun ya da olmasın herkesin mimarlığın özüne bir şekilde katkıda bulunduğunu ekliyor. Bu çoklu oluşumun kimliklerimize de yansımasının önemine de değinmiş.

Yarışma formatına göre “mimarlık nedir?” sorusunu araştıran 30 adet film seçilecek. Birinci gelen filmse 1000 Avustralya doları kazanacak. Yarışma jürisinde mimarlar, sanatçılar ve küratörler yer alıyor. Son başvuru tarihi 25 Mart. Detaylı bilgiye www.thecinecityproject.com adresinden erişebilirsiniz.