LIKEarchitects, sağlık ürünleri ve spor aletleri üretimi yapan Kinematix firması için farklı senaryolara uyum sağlayabilen yeni bir ofis tasarladı. Çalışanların çalışma ve dinlenme zamanları için tasarlanan yeni çalışma binası, mimari sistemlerle zenginleştirildi.

Kinematix, sağlık ürünleri ve spor aletleri üzerine araştırmalar yapan ve ürünler üzerine yeni teknolojiler geliştiren bir firma. Marka, araştırmanın kavramsal anlamına sadık kalarak çalışanlarının yeni fikirler üretebilmeleri için hem çalışma hem de oyun oynama mekanları sunan bir ofise ihtiyaç duyunca Porto merkezli, deneysel, kışkırtıcı ve yenilikçi projeler üreten LIKEarchitects ile bir araya gelmiş.

LIKEarchitects-kinematix-office-with-moving-garage-doors-designboom-04

Bölünebilir ve Esnek Mekanlar
Mimarlar yeni ofis için devamlı, esnek ve bölünebilir bir kurgu geliştirmiş. Kurgusal mekanlar bireysel çalışma, takım etkileşimleri, toplantı odaları, test faaliyetleri ve konferans merkezleri içeriyor. Farklı işlevlere hizmet edecek mekanlar ise hareketli kayar duvarlar sayesinde oluşturuluyor. Tavanda ve zeminde oluşturular ray sistemleri, kayar duvarlar için yollar oluşturuyor böylece istenilen karaktere özgü mekanlar her an yaratılabilir oluyor. Gri ve kırmızının tonlarında renklendirilmiş mobil metal duvarlar, etrafta gezinen kişiler için de farklı perspektifler ve renkli yansımalar sunuyor.

LIKEarchitects-kinematix-office-with-moving-garage-doors-designboom-07

Köşe detaylarında dairesel açılar oluşturan raylar, iç mekandaki sert hatları da ortadan kaldırıyor. İki mekan, mobil ayırıcılarla birbirinden kopartılabileceği gibi ikisinin arasındaki hareketli paneller kaydırılarak birleştirilip daha büyük bir mekan oluşturulabiliyor. Bu mimari kurguysa çalışanlara, gün boyu bulundukları ofis mekanının kendilerine ait olduğunu ve bu alanda istedikleri gibi özgür olabileceklerini anlatıyor. Zemindeki ahşap parke döşemeler ve renkli ayırıcılar iç mekanın daha sıcak bir atmosfere sahip olmasını sağlarken çalışanların mekana olan aidiyet hislerinin kuvvetlenmesini sağlıyor.

Fotoğraflar: © Dinis Sottomayor