Londra’da 3-5 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ecobuild fuarı, sürdürülebilir yapı, tasarım ve enerji konularını ele alıyor. Konferans, seminer ve sergilerin yer alacağı fuarda güncele dair tasarım fikirleri, inşaat malzemeleri, aydınlatma ve inovatif ürünler sergilenecek.

Dünyanın en büyük çevreci tasarım etkinliklerinden biri olan Ecobuild fuarı, her yıl 120 ülkeden 1000 katılımcıyı ve 45.000 ziyaretçiyi bir araya geitiyor. Etkileşimli ve inovatif inşaat malzemelerinin ve yapım tekniklerinin sunulacağı fuarın ana temasını yeşil binalar oluşturuyor. Fuarın tematik bölgelerinden en büyüğünü ise “Enerji” alanı oluşturuyor. Fuar alanının yarısını kaplayan bölge, yenilenebilir enerji kaynaklarını ve küçük ölçekli ısıtma ve enerji kaynaklarını ağırlıyor.

Sıfır karbon salınımlı yapılar, akıllı binaların pozitif sürdürülebilirliği mi sağlayacağı yoksa mahremiyeti mi engelleyeceği, teknoloji ve yeni malzemeler, yeşil tasarımların toplumu nasıl değiştirebileceği gibi konular Ecobuild’in ana tartışma konularını oluşturuyor. Küresel ısınmanın getirdiği su kaynakları problemleri, güneş enerjisi, yeşil enerji kaynakları, enerji tasarruflu binalar ve yapı performansları ise seminerlerin ana başlıklarını oluşturuyor. 600 konuşmacının yer alacağı fuarda, İngiltere Enerji ve İklim Değişikli Bakanlığı Sekretekeri Ed Davey, İngiltere Yeşiller Partisi Genel Başkanı Natalie Bennett, Kyoto Protokolü İngiltere delegesi John Prescott, İngiltere Hükümet sözcüsü Alistair Campbell konuşmacı olarak yer alacak.

Sektör çalışanlarını ilgilileriyle buluşturacak olan Ecobuild, kariyer olanakları ve gelecekteki kariyer yaşamlarını olumlu yönde etkilemesi açısından öğrenciler için de fırsatlar sunuyor. Türkiye’den de çeşitli markaların katılacağı fuara katılmak isteyenler Ecobuild’in ana sayfasından kayıt yaptırabilecekler. Fuar Londra’daki Excel Sergi Merkezi’nde düzenlenecek. Üç gün sürecek olan etkinlikte 800 katılımcı firmanın yer alması bekleniyor.

Fotoğraflar: © ecobuild.co.uk