Chartier Dalix tarafından yenilikçi programın bir kolu olarak tasarlanan ve binanın oturduğu peyzaj bileşenleriyle dokusu belirlenen eğitim yapısı, ilkel peyzajın gelişimi fikrine dayanıyor.

Bina, içinde 18 sınıfın olduğu bir okul ve kamuya açık spor salonu olmak üzere iki işlevden oluşuyor. Kentsel gelişim bölgesi olarak karar verilen çevrenin A4 Est isimli bölgesinde bulunan alan, eskiden Renault’un üretim fabrikalarına ev sahipliği yaparken bugün yoğun bir yerleşim alanına dönüşmüş durumda.

domus-04-primary-school-chartier-dalix

İki İşlev Tek Kabuk
İki farklı strüktür, tek bir kabukla çevrilerek ve belli bir ritimle bezenerek bulunduğu kasabayı yansıtıyor. A4 Est’in merkezinde yer alan yapı, adanın yeşil kalbi gibi. Bina, flora ve faunanın bölgenin diğer kısımlarının yeniden gelişimi için rehberlik yaptığı peyzajda birleştirici rol oynuyor. Proje, yalnızca bir bina olmaktan öte “yaşayan peyzaj” olarak nitelendiriliyor. Binanın belirli iki ana parçası bulunuyor: Cephelerin oluşturduğu mineral kesit ve çatının oluşturduğu bitkisel kesit. Bu kesitler yumuşak ve dairesel hatlar boyunca kendini sarıyor ve kabuğunu oluşturuyor.

Yapı, alanın biyolojik çeşitliliği için katalizör görevi gören ilksel, doğal bir çevre olarak davranıyor. Değişen görünüşüyle de canlı bir duruş sergileyen yapı, peyzaj içindeki işlevi doğrultusunda, beş ya da 10 yıl içerisinde değişebilecek bir içeriğe sahip. Çünkü umulanın olmayabileceği, tahmin edilemez bir şeyden yani doğadan bahsediyoruz.

domus-06-primary-school-chartier-dalix

Yaşayan Mineral Cephe
Prefabrik beton bloklar olarak inşa edilen cephe, yaşayan duvar olarak nitelendiriliyor. Bu bloklar dokunun iki farklı tipini sunuyor. Görünen yüzey, cephenin yumuşak, narin ve ışığa tepki veren yüzünü oluştururken görünmeyen yüzey, çizgili ve kaba yüzünü oluşturuyor. İki yüzey arasındaki bu doku farklılığı suyun görünen yüzeyde bulunan blokların arasına yürümesini sağlıyor. Yüzeydeki çentikler aynı zamanda vejetasyonun büyümesini, böceklerin gelmesini ve farklı türlerdeki kuşların yuva yapmasını teşvik ediyor. Bu da bloklardaki potansiyel habitatın gelişmesine ve farklı türlerin oluşmasına yardımcı oluyor. Habitatın gelişimiyle bloklarda depolanan zengin mineralli topraklar ve atıklar yapının yaşayan duvarını oluşturuyor.

domus-03-primary-school-chartier-dalix

Spor salonunun çatısı ise yerden 12 metre yüksekteki bahçeyi oluşturuyor. Bu çatı bahçesi, fauna için doğal ortam oluştururken kuzeyde yer alan ofisler ve güneyde yer alan konutlar için yükseltilmiş peyzaj sunuyor.

Fotoğraflar: © Cyrille Weiner