Mimar Ammar Kalo tasarımı ahşap sandalye, Kalo’nun işlevsel ve organik formlu bir ürünün peşine düşmesi sonucu tasarlanmış. Katman anlamına gelen “Stratum” adını verdiği ürün, yerel ve evrensel ağaç dokusunun lamine ahşaba uygulanmasıyla üretilmiş.

Stratum, döner sandalyelerin oturma mekanizmasını ve özellikle dini kitaplar için kullanılan rahlelerin çalışma prensibini içeriyor. Genç tasarımcı, mobilya üretiminde gelişmekte olan makine ve robot teknolojisine ilgi duyduğunu belirtiyor. Bu ürün tasarımında da CNC kesme tahtasını ve fabrikasyon teknolojisini kullanıyor. Katmanlar halinde kesilen lamine ahşap, tasarımın formunu ve estetik kalitesini yansıtmak için özel makinelerle yumuşatılarak dairesel forma getirilmiş. Tasarım, istenildiği zaman katlanabiliyor. Bu özelliği, ürünün taşınabilmesini ve mekandan tasarruf etmeyi kolaylaştırıyor.

ammar-kalo-stratum-chair-swiveling-plywood-designboom-02

Üç Ayak Üzerinde Denge
Üç ayak üzerinde duran Stratum’un, tasarımcının endişelerini yansıttığı belirtilmiş. Tasarımcı bu endişelerini gidermek için sandalyeyi hassas bir denge üzerinde kurgulamış ve olabildiğince sağlam bir ürün ortaya çıkarmış. Sandalye tasarımının formuna ilham kaynağı olan pek çok formun olduğunu söyleyen Kalo, insan bedeninden Hector Guimard’ın çalışmalarına ve doğanın gücüyle şekillenen kayalara kadar pek çok gözlemin tasarımını oluşturmasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

ammar-kalo-stratum-chair-swiveling-plywood-designboom-031

Tasarımın ana malzemesini baltık kayın plakları oluşturuyor. Pek çok sandalye tasarımının özellikle sırt ve oturma kısımlarında bulunan keskin hatlar, CNC tezgahlarının yardımıyla yumuşatılmış ve oturma halinin mümkün olduğunca rahat olması sağlanmış. Tasarımın en zor tarafının bağlantı detayları ve açılıp kapanma sisteminin dengesini ayarlamak olduğunu belirten Kalo, Stratum’un dokusunun izleyicinin bakış pozisyonuna göre tasarlandığını da ekliyor.

ammar-kalo-stratum-chair-swiveling-plywood-designboom-06

Fotoğraflar: © Ammar Kalo