İç mekan tasarım stüdyosu Hidden Fortress, Berlin’deki ev eşyaları satan bir mağazanın sergi düzenini ve havada asılı duruyormuş gibi algılanan merdivenini tasarladı. Etrafı ahşap panellerle kapatılan merdiven, kutulanmış gibi gözüküyor ve siyaha boyanmış dış çeperi bu etkiyi güçlendiriyor.

Bazar Noir mağazasının kendi iç dinamikleri sergilenen ve satılan eşyayla birlikte sürekli olarak değiştiği için mağazanın bu özelliğine uyum sağlayan bir tasarım ihtiyacı doğmuş. Böylece Berlinli ekip Hidden Fortress, kullanım esnekliğine sahip bir iç mekan tasarlamış.

Mağazanın yerleştiği binanın yüksek tavanı ve genel iç yapısı olabildiğince korunmuş ve mağazanın kimliğinin önemli bir kısmı buna göre şekillendirilmiş.

Siyahın Tersi Olarak Ahşap
Mekanda bir bütünlük hissi yaratmak adına siyah renk pek çok yüzeyde uygulanmış. Duvarlar, zemin, tavan ve sergileme birimleri siyahın aynı tonunda olduğu için mekanın tamamlanma hali yakalanmış ve ürünler daha kolay bir şekilde ön plana çıkmış. Tasarımcılar, işin en zor kısımlarından birinin aynı siyah tonun farklı malzemelerden oluşan yüzeyler üzerinde yakalanması olduğunu belirtiyor. Yüksek tavanlı bir mekan olması nedeniyle alanın bir kısmına asma kat kurulmuş ve mekana hakim olan siyah renkten farklılaşmak adına bu bölüm ahşaptan üretilmiş. Asma kat, görece büyük mobilya ve ev ürünlerinin sergilenmesi için ferah ve aydınlık bir mekan olarak tercih edilmiş. Tasarımcılar, kullanılan çam kerestesinin açık rengi ve desenli dokusuyla siyah renge karşılık güçlü bir mekan hissi oluşturduğunu anlatıyor. Özel yapım sergileme birimlerinde ve merdivenlerde kullanılan ahşap, böylece mekanın büyük bir kısmına hakim olmuş. Etrafı ahşap panellerle kapatılan merdivenin iç kısmı doğal halinde bırakılırken dışı siyaha boyanmış. Bu şekilde arka planla bütünleşik gözüken merdiven havada asılı duruyormuş gibi de algılanıyor.

Hareketli Sergileme Birimleri
Mekanın ön kısmındaki duvarı kaplamak içinse tasarımcılar kare çerçevelerden oluşan sergileme ünitesini yerleştirmişler. Tekil raf modülleri üç farklı boyutta tasarlanmış ve duvara sabitlenen çerçevelere yerleştirilerek kolayca değişebilen bir sergileme bölümü elde edilmiş. Lazer kesim üretilen modüller farklı derinlik ve genişlikteki üçgen profile sahip. Benzer şekilde üçgen formlu metal aydınlatmalar da bir hat boyunca kaydırılabiliyor, böylece mağazanın ihtiyaç duyduğu esneklik ve değişim kolaylığı sağlanabiliyor.

Mekanın en arka kısmınaysa çay ve kahve hazırlamak için mutfak yerleştirilmiş. Mutfakta aynı zamanda mağazada satılan mutfak ürünleri de sergileniyor.

Fotoğraflar: © Hidden Fortress