Bombaylı heykel sanatçısı Anish Kapoor, Hindistan’ın Kochi şehrinde düzenlenen ve ülkenin ilk bienali olan Kochi-Muziris Bienali’nde “Siyah Su” (Black Water) isimli bir enstalasyon çalışması yaptı.

Anish Kapoor’un bienal için hazırladığı ve “çökme” konseptiyle tasarladığı çalışması, bienaldeki en büyük ölçekli tasarım. Sanatçının sonsuza giden heykellerini anımsatan enstalasyon, heykellerin canlanması gibi değerlendirilebilir. Ziyaretçileri büyük bir heyecanla beraber kedere sevk eden çalışma, Kapoor’un diğer çalışmalarında olduğu gibi gözlemciyle iletişime geçmeyi amaçlıyor. Çalışmalarını ölçek ve kabuk olmak üzere iki bileşenle tasarladığını belirten Kapoor, ölçek büyüklüğünün aynı zamanda anlamı vurguladığını söylüyor.

Bienalin büyük sergi salonunda zeminde açılan bir delik içine doldurulan su, girdapla birlikte sürekli dalgalanıyor. Siyah rengini alan su, ziyaretçilere istedikleri kadar derine gidebileceklerini söylemekle beraber onları demir parmaklıkların ardında bırakarak kendi içinde bir ironi yaratıyor. Çöküş temalı konsept, ucu açık bir şekilde düşünmeye ve sorgulamaya sevk ediyor.

Bienal’in ana teması olan “Sarmal Keşifler” (Whorled Explorations), gezegenlerin dairesel yörüngelerini, parmak izlerini, bitki yapraklarının sarmallarını, hayatın zorluklarını, dünyanın şeklini ve yaratıcılık imgesini simgeliyor. Bu bağlamda Anish Kapoor’un yaratmış olduğu Siyah Su yerleştirmesi, bienal temasını başarıyla anlatan çalışmalardan biri. Sanatçı, çalışmanın teknik altyapısı için mühendisler ile birlikte çalışmış.

Anish Kapoor röportajı

Fotoğraflar: © kochimuzirisbiennale