İskandinav tasarımcılar Andreas Engesvik ve Jens Fager, sıkıştırılmış yapay keçeden üretilen ve oldukça hafif olan bölücü perde serisi Ease’i tasarladı.

Ofis mobilyaları üreten Edsbyn için tasarlanan Ease serisi, geri dönüştürülmüş plastik şişeleri ana malzeme olarak kullanıyor. Plastik şişelerin geri dönüşümüyle sentetik olarak elde edilen keçe sıkıştırılarak istenilen şekle getiriliyor. Ease serisi bugünün ofis ihtiyaçlarını da düşünerek özel ve ortak alanların kolayca tanımlanması ya da değiştirilebilmesi esnekliğinin sağlanması için tasarlanmış.

Ease-by-Andreas-Engesvik-and-Jens-Fager-for-Edsbyn_dezeen_784_2

Hızla değişen bir dünyada ofislerin rahatlık ve esneklik gibi ihtiyaçlarının tanımı da değişim içinde oluyor. Bugün pek çok ofis, çalışanların rahatlığı ve iş verimliliği açısından mekanları kolayca değişebilen tasarımlara yöneliyor ve çalışanların tek bir masaya ya da mekana bağlı kalmaması isteniyor. İşe konsantre olunan sessiz alanların yanı sıra bir araya gelinen ortak alanların da ihtiyacı artıyor. Böyle bir ofis ortamının mekan değişimini kolaylaştırmak amacıyla tasarımcılar hafif yapılı bölmelerden oluşan ayırıcı seriyi geliştirmişler.

Ease-by-Andreas-Engesvik-and-Jens-Fager-for-Edsbyn_dezeen_784_0

Hafiflik için keçe
Keçe, tasarımcılar Andreas Engesvik ve Jens Fager’in ilgisini çeken bir malzeme. Tasarımcılar serinin olabildiğince ince ve hafif olmasına çalıştıklarını belirtiyor. Bu nedenle geri dönüştürülmüş plastikle çalışarak kolayca hareket ettirilebilen, değiştirilebilen ve farklı düzenlemeleri yapılabilen bir ürün ortaya çıkarmışlar. Bugün mevcuttaki pek çok ürünün oldukça eskide kalmış bir yöntemle üretilmesi nedeniyle ağır ve görece hareketsiz kalmasına bir eleştiri olarak seriyi geliştirmişler.

Ease-by-Andreas-Engesvik-and-Jens-Fager-for-Edsbyn_dezeen_784_5

Alüminyum, ahşap ve keçe birleşimi
Bölücü perde serisi ince alüminyum tüpler ve ahşap çıtalardan oluşan iç iskelet üzerine sıkıştırılmış yapay keçeyi giydirerek oluşturulmuş.

Bölmelerin her biri kendi başına ayakta durabilen bir yapıda tasarlanmış. Masanın üzerine yerleştirilebiliyor, masanın yanında yere konumlandırılabiliyor ya da tavana takılabiliyor. Bölme perdeleri üzerinde çeşitli noktalara iliştirilmiş kancalarsa bu ürüne birkaç işlev daha kazandırıyor.

Ease-by-Andreas-Engesvik-and-Jens-Fager-for-Edsbyn_dezeen_784_6

Seride patentli plastik teçhizatın kullanımıyla bölme perdeleri herhangi bir alete ihtiyaç duyulmadan kolayca birleştirilebiliyor. Tasarımcılar, Ease serisini, birimlerden oluşan bir strüktür ya da modüller gibi düşünmüşler. Bölme perdeleri pek çok renk seçeneğine de sahip.

Fotoğraflar: © Edsbyn