Ali Kazma’nın ‘Zamancı’ sergisi, sanatçının 10 yılına yayılan video üretimlerini sunuyor. ARTER’de 30 Ocak-4 Mayıs tarihleri arasında sanatseverleri ağırlayacak olan serginin küratörlüğünü Emre Baykal üstleniyor.

Zamancı, Ali Kazma’nın 2006 yılında ürettiği Saat Tamircisi adlı video ile açılıyor. Engellemeler serisinin ilk işlerinden oluşan video, 16 parçadan oluşan bir seriyle birlikte insanın yok olmaya eğimli dünya üzerindeki tutunma çabasını, ölümle arasındaki dengeyi, kaosu ve insanın üretimle olan ilişkisini sorguluyor.

Sergi, Ali Kazma’nın 55.Venedik Bienali’nde yer alan Türkiye pavyonu için özel olarak ürettiği Rezistans serisinden videolara da yer veriyor. Rezistans serisinde sanatçı insan bedeniyle ilgili düşüncelerini anlatıyor. Ali Kazma bu işlerinde bedenin, insanı kısıtlayıcı özelliklerinden kurtarıp özgürleştirdiğini hem de yeni kısıtlamalar getirerek kafes içine soktuğunu gösteriyor. Rezistans sergisi, Venedik’te insanı çevreleyen ve bir kabuk altına sokan mekansal kurgu ile sunulmuştu. ARTER’de sergilenecek aynı serinin işleri ise yine aynı kurguyla yerleştirilecek.

Zamancı sergisi, sanatçının Absence, Past, OK ve Written gibi işlerine de yer veriyor. Bu videolar diğer iki seriyi, insanın sanatsal üretimi karşısında zamanla birlikte var olma çabasını ve zaman üzerindeki müdahalelerini kapsıyor.

Sanatçının 2005 yılından bu yana ürettiği ve  farklı zamanlarını, süreçlerini konu alan sergisi 4 Mayıs tarihine kadar ARTER’de izlenebilecek.

Fotoğraf: © Selen Korkut