Tokyo’daki Kuro Apartmanı, KINO mimarlık ofisine ait bir tasarım. Apartmanın alt katı noodle barını barındırıyor. Yapı, cephesinde yer alan kırık formlu çıkmalarıyla üç boyutlu bir cephe hissi veriyor.

Dört katlı apartman, bir yüzü işlek bir alışveriş caddesine diğer yüzü de tren yoluna bakacak şekilde yapı adasının en köşesinde konumlanıyor. Apartmanda bir restoran ve üç adet konut bulunuyor.

kino

Çocukluğundan beri aynı mahallede yaşayan müşteri, iki katı kiraya verirken bir daireyi kendisi kullanıyor. Yapının zemin katında bulunan noodle bar ise yine müşteri tarafından işletiliyor.

Üç Boyutlu Cephe Tasarımı
Dokulu siyah beton panellerle tasarlanan cephe, panellerin kırıkları ve kırık formlu üçgen çıkmalarıyla üç boyutlu bir etki uyandırıyor. Panellere dokuyu verebilmek için kalıptan çıkan beton, lifli teller ile baskılanmış.

Mimarlar, cephe tasarımını, günün her saatinde güneşin yükselen ve alçalan gölge boylarının pürüzlü bir yüzeyde hareketi olarak tanımlıyor.

Betonarme yapıdan alüminyum profillerle çerçevelenmiş çıkmalar, iç mekanı keskin gün ışığından, pencereleriyse yağmurdan koruyor. Cephede uyumlu bir tasarım yakalamak ve dokulu beton cephe ile benzer bir dilde olmak için alüminyum profiller galvaniz işleminden geçirilmiş.

KURO-building-by-KINOarchitects_dezeen_784_1

Yaratıcı İç Mekan Kurgusu
Tasarımcılar bir yaklaşım olarak binada penceresiz bir cephe yakalamayı benimserken bir başka yaklaşımla gizlenmiş geniş pencereler ve balkonlar tasarlamış.

Restoran girişi yoğun olarak kullanılan alışveriş caddesinden sağlanırken apartman girişi yapının arka tarafına yerleştirilmiş. Bina girişini vurgulamak için kapı çerçevesi olarak ahşap profiller kullanılmış. Zemin katta yer alan restoranın iç mekan tasarımında açık renkli mobilyalar kullanılırken tavanda brüt beton kullanılmış. Tasarım, tavandan sarkan galvanizli sarkık lambalar ile tamamlanıyor.

KURO-building-by-KINOarchitects_dezeen_784_10

Merdiven apartman içerisindeki üç katı birbirine bağlarken basamaklar apartman sahibinin katından kiracı katına doğru ham betondan beyaz boyalı basamaklara doğru değişiyor. İç mekanda kullanılan beyaz, merdiven boşluğunda duvarlar ve korkuluklar ile devam ediyor. Tavandan sarkan lambalar burada basamak altlarında kendilerine yer buluyor. Dairelerin tavanı ve zemini ahşap kaplama.

KURO-building-by-KINOarchitects_dezeen_784_5

Apartman sahibinin dairesi tam bir katı kaplarken, kiracı daireleri ikiye bölünüyor. Her bir daire, binanın arka, yan ya da ön yüzeyinde kendine ait küçük birer balkona sahip. Açılı kırılan çıkmalar sayesinde balkonlar, çevre apartmanlar tarafından izlenemiyor.

Fotoğraflar: © Daici Ano