Stockholm merkezli tasarım stüdyosu Claesson Koivisto Rune ekibinin Japonya’daki üretici firma Matsuso T için tasarladığı mobilya serisi sandalye, kitaplık ve sehpadan oluşuyor. Ceviz ve akçaağaç kerestesi kullanılarak üretilen mobilyalar kalın çizgileri olan iki farklı rengin bir araya gelmesinden oluşuyor.

Wafer isimli koleksiyon kalın çizgili deseni ile kimlik kazanarak farklılaşıyor. Kullanılan ahşap malzemelerin renk farklılığı çizgili bir desen oluşturmuş. Akçaağaç açık bir renge, ceviz ise koyu kahverengine sahip. Mobilyalarda kullanılan ceviz ve akçaağaç plakları CNC makineleri ile kesilmiş ve birleşimi el emeğiyle sağlanmış. İki farklı ahşap türünün birleşimi teknik olarak bazı zorluklar yaşatmış olsa da tasarımcılar istedikleri kavisli formu elde etmeyi başarmış.

Wafer-furniture-series-by-Claesson-Koivisto-Rune-for-Matsuso-T_dezeen_468_3

Dikkatli kavisler ve çizgi kalınlığı
Çizgili desen her mobilya için farklı bir kalınlıkta tasarlanmış. Mobilyanın formuna ve amacına göre en uygun çizgi kalınlıkları belirlenmiş.

Serideki sandalyenin oturağı kavisli bir forma sahip. Sandalyenin kavisli ve dairesel kesitli ayakları oturma bölgesiyle kesintisiz bir biçimde birleşiyor. Sandalyenin bu birleşim noktası yekpare bir şekilde üretildiği için en sıkıntılı aşamayı oluşturmuş. Wafer sandalyesi en kalın çizgilere sahip, çizgiler yatayda ilerliyor. Sandalyenin oturak kısmı dikkatlice eğrileştirilmiş ve bu eğrilik biraz abartılarak vurgulu hale getirilmiş. Kalın çizgilerin kullanılmasıyla da bu etki artırılmış.

Wafer Kitaplık sandalyeye göre daha dar olan çizgili dokuya sahip. Kitaplık, odada bir ayırıcı olarak kullanılmak üzere iki katına çıkarılabiliyor. Böylelikle rafın ince köşeleri daha belirgin olmuş ve raf ayakları da tıpkı sandalye ayaklarının dairesel kesiti gibi devam ettirilmiş. Her raf altındaki raftan biraz daha ince olacak şekilde tasarlanarak konik bir görünüm elde edilmiş. Kitaplığın küçük boyutlarda kalması kullanım alanını genişletmiş. Duvara karşı yerleştirilebileceği gibi kendi başına ayakta duran bir nesne gibi odanın başka bir alanında da kullanılabilir. Bu nedenle kitaplığa bir arka panel eklenmemiş.

Wafer-furniture-series-by-Claesson-Koivisto-Rune-for-Matsuso-T_dezeen_468_4

Wafer sehpa ise en yoğun çizgi desenine sahip olan parça, yani çizgi kalınlığı ince ve çizgiler sayıca fazla. Kolaylıkla bir yerden bir yere taşınabilecek ölçü ve hafifliğe sahip. Bu nedenle yatak ya da koltuk yanına taşımak zor değil.

Mobilya serisi 19-25 Ocak tarihlerinde gerçekleşen IMM Cologne fuarında sergilenecek.

Fotoğraflar: © Matsuso T