Sakıp Sabancı Müzesi’nin 23 Eylül 2014 tarihinden bu yana ev sahipliği yaptığı “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisi, gördüğü yoğun ilgi nedeniyle 8 Mart 2014 tarihine kadar uzatıldı.

Sergi, 1893 yılında Barselona’da dünyaya gelen ve sürrealist çalışmalarıyla bilinen Joan Miró’nun olgunluk dönemini konu alıyor. Akdeniz coğrafyası ve insanına dair gözlemlerinden beslenen ve onları sanat çalışmalarına yansıtan Miró’nun, kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşan sergi, resimlerinin yanı sıra baskı, heykel ve seramiklerin bulunduğu zengin bir seçkiyle sanatçının sembolik dilini yansıtıyor.

Sabancı Müzesi sanatçının çok yönlülüğünü ortaya çıkarmak için Miró’nun Mayorka’daki aile koleksiyonu ile Pilar ve Joan Miró Vakfı’nda bulunan atölye malzemelerini de ödünç aldı. Sergide sanatçının iç dünyasını, ülkesindeki ve dünyadaki siyasi olaylara duyduğu öfkeyi ve zaman içerisindeki değişimini yansıtan bir dizi belgesel film de sergileniyor. 125 eserin yer aldığı sergi, 8 Mart tarihine kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverleri bekliyor olacak.