Sidney’deki Fujitsu ofisi, kendi içinde başarılı iletişim ağları oluşturan, enerjisi yüksek bir iç mekan
tasarımı. 9.000 m2’lik alana sahip beş katlı ofis binası Woods Bagot tarafından tasarlandı.

Woods Bagot, Fujitsu’nun Sidney’deki Ocenia Merkez Ofisi’nin tasarımında ziyaretçilere şirketin özgün, yenilikçi ve işbirlikçi çalışma şeklini yansıtmayı amaçlamış.

Yapının zemin katında bulunan ve ziyaretçiler tarafından yoğun olarak kullanılan lobi, malzeme farklılıklarıyla daha üst katlardaki çalışma alanlarından ayrılmış. Ana merdiven, binadaki beş katı birbirine bağlarken çalışma alanları ve mutfak gibi ortak kullanım alanları arasında bir dolaşım ağı oluşturuyor.

Her bir katta kısa süreli dinlenme alanları, yalıtılmış sessiz mekanlar ve toplu çalışmalar için etkileşimli bölgeler yaratılmış. İletişim odaklı ofis binası, katlar arasında yaratılan soyut farklılıklarla görev dağılımlarını ve çalışanlar arasındaki kıdemleri de belirtiyor. Orta alanda yaratılan ve ana merdivenin yükseldiği geniş galeri, bu kademeler arasındaki etkileşimi sağlayan bir iletişim noktası.

Dinamik Mekan Kurgusu
Mekan kurgusunda çalışanların bir araya geleceği ortak çalışma alanları ile kişisel alanlar üzerine yoğunlaşılmış. Tasarımcı, çalışanlara kübik çalışma masalarından ziyade işbirlikçi ve esnek çalışma koşulları sağlayan yeni bir tasarım sunuyor. Çeşitli strüktürel formlarda ve konseptlerde yaratılan bazı toplu mekanlar dairesel masalardan bazıları ise büyük dikdörtgen masalardan oluşuyor. Çalışanların kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmeleri için ortak kullanım alanlarından olan mutfaklar da birer çalışma mekanı olarak kurgulanmış. Tasarım, çalışanların kendileri ve yarattıkları teknoloji arasında bağ kurmalarını amaçlıyor.

Geçmişten Referans
Woods Bagot, şirketin Japonya geçmişini de referans almış. Origami baskılı grafikler ve geleneksel motifler iç mekan dokularında yer buluyor. Japonya’da doğal olarak yetişen meşe de iç mekan tasarımındaki yerini alıyor. Daha koyu tonlardaki meşe, müşteriler için tasarlanmış mekanlarda kullanılırken meşenin daha açık tonları, kamusal alanlar ve dolaşım noktalarında kullanılmış.

İç mekan tasarımındaki bir başka önemli nokta da mobilyaların hiçbirinin seri üretim olmaması. İç mekan nesneleri, konsept dahilinde çizilmiş ve üretilmiş. Bu bağlamda resepsiyon masası tamamen el yapımı olan sıkıştırılmış keresteden üretilmiş.

Fotoğraflar: © Tyrone Branigan