i29 iç mimarlık tasarım ofisi tarafından tasarlanan Frame Store, mağazanın girişinden algılanan üç boyutlu reyon tasarımıyla dikkat çekiyor. Mağaza, Frame Dergisi’nin kendi ürünlerinin satışını yaptığı ve yeni bir mekanda konseptini değiştirerek Amsterdam’da açtığı ikinci mağazası.

Mağaza, işlek alışveriş caddelerinden birisinin köşesinde, Amsterdam’ın klasik kanal evlerinden birinin giriş katında bulunuyor. “Çerçeve” konseptiyle yola çıkan tasarımcılar, mağazanın renklerini siyah ve beyaz olarak seçmiş. Tasarım, iki farklı mağazanın ve iki zıt deneyimin bir arada olma fikrinden doğuyor. Dışarıdan bakıldığında marka ile ilgili fazla bilgi sunmayan mağaza, müşterileri mekan içinde bir keşfe çağırıyor. Derginin zengin içeriğine atıfta bulunan konsept, müşterileri bir derginin sayfaları arasında dolaştırıyor. Yani müşteriler reyonlar arasında geçiş yaparken dergi içeriğini keşfediyor. Bu nedenle mağazanın her an değiştirilebilir ve esnek yapısal özellikler göstermesi tasarımcıların ana hedefi olmuş.

FrameStore2-004-1366x800

Tek Mekanda İki Farklı Dünya
Mağaza girişinden bakıldığında beyaz paneller üzerine çekilmiş siyah çerçeveler, mağazanın arka tarafından bakıldığında üçgensel forma sahip siyah ahşap reyonlara dönüşüyor. Bu değişen algılama durumu tek bir mekan içinde iki farklı dünya yaratıyor. Tasarımcılar, zıtlığı artırmak ve konsepti vurgulamak için farklı kavramları birbirine karşı kullanmış; reyonun siyah-beyaz rengi ve kare-üçgen formu ile mağazanın bütününde kurgulanan boş-dolu mekanların dengesi.

FrameStore2-011-1366x800

Girişten birkaç basamakla ulaşılan mağaza, zıt renkleri ile yüksek tavan ve geniş mekanı daha da vurgularken üç boyutlu tasarım konseptiyle duvarları patlatarak öne çıkarıyor. Oluşturulan optik illüzyon, giyim, obje ve dergileri üçgen reyonlar içerisinde eritiyor. Tavandan sarkan aydınlatma elemanları dijital panellerin arkasına gizlenmiş. Frame Store’un ilk mağaza konseptlerinden tamamen farklı olduğunu belirten Frame Dergisi yöneticisi Robert Thiemann, tasarımdaki ana verinin aslen mekanın kendisi olduğunu belirtiyor.

FrameStore2-003-1366x800

Duyusal Deneyimler
Konsept sanatçısı Niek Pulles, mağazanın açılış partisinde “gelecek” kabilelerinin maskeleri olarak adlandırdığı bir tasarım serisi sunmuş. Tasarımlar, dijital baskı olarak beyaz panellerin üzerinde yer alıyor ve canlı renkleriyle mekanda ikincil bir odak noktası yaratıyor. Derginin font tasarımına referans veren, üç boyutluluğu iki boyutuyla kesen “New” yazısı ve maske temalı dijital paneller, mekan tasarımında duyusal deneyimleri araştırıyor.

Fotoğraflar: © Ewout Huibers