Berlinli tasarımcı Till Wiedeck, COS firması için çok katmanlı teşhir rafları ünitesi tasarladı. Çoklu raf sisteminden oluşan tasarım ürünü, moda markalarının mağazalarında monokrom ürünleri sergilemek için düşünülmüş.

HelloMe adlı tasarım stüdyosunun kurucusu ve sahibi Till Wiedeck, COS adlı firmanın pek çok ülkede açılmış olan dükkanları için raf sistemini tasarlamış. Tasarımcının on parçadan oluşan ve işlevsel heykeller bütünü olarak tanımladığı sistem, 2012 yılında yaptığı Critical Objects (Kritik Nesneler) adlı serisinin bir uzantısı olarak ortaya çıkmış.

Object-XI-and-XII-by-COS-and-Til-Wiedeck-of-HelloMe_dezeen_468_4

Obje XI ve XII
Raflar bütününde bulunan Obje XI ve XII, değişik yüksekliklere ayarlanmış olan ve farklı şekillerden oluşan raf serisini kapsıyor. Beyaz renkteki Obje XI, boru şeklindeki çelikten yapılmış dikey elemanlar kullanılarak tasarlanmış. Obje XI, yatay düzlemlerden ve yüzeylerden oluşan çok katmanlı seviyelerin desteklenmesini sağlayan çizgisel ve dairesel ahşap ayaklara oturuyor. İki büyük raf, dikdörtgen formunda oluşturulmuş. Bir tanesi daha yukarıda konumlanıyor ve birbirlerine göre dik pozisyonlarda bulunuyor.

Üniteler, markanın özellikle çeşitlilik gösterdiği siyah ve beyaz renklerde ürünlerin sergilendiği COS mağazalarına uyacak şekilde tasarlanmış. Masalar kolayca bir araya getirilebilir özellikteler. Markanın daha büyükçe olan mağazalarında erkek giyim bölümü için Obje XII parçası kullanılmış. Erkek giyim bölümlerinin özelliği ise daha koyu renklerde bir renk paletine sahip olması.

Object-XI-and-XII-by-COS-and-Til-Wiedeck-of-HelloMe_dezeen_784_2

Çok Katmanlı Raflar
Direklerin en ucunda konumlanan yatay çemberler, sergilenecek ürünler için daha farklı teşhir alanları oluşturuyor. Aynı zamanda bu çemberler dik duran birer ayna haline de gelebiliyor. Sap diye nitelendirebileceğimiz çelik direklerden biri ise askı formunu alarak devam ediyor.

Dokunulabilir bir sürprizi bünyesinde barındıran bir tasarımı hedefleyen Wiedeck, bu raf ünitesini oluşturmak için oldukça fazla araştırma yapmış. Malzeme seçiminde çağın estetik değerlerine ve işlevsel taleplerine cevap verebilecek bir arayışa girmiş.

Yassı yüzeyler oluşturmak için tasarımcı, kauçuktan üretilen kabartmalı bir yüzey oluşturmuş. Bu bölümler aynı zamanda traverten taşına görünümde oldukça benziyor ama perakende satış ortamlarına traverten malzemesinden çok daha uygunlar ve en önemlisi uzun ömürlüler.

Fotoğraflar: © tillwiedeck.com