27 Kasım’dan beri devam eden ve 31 Aralık’ta son bulacak olan “MSGSÜ Çifte Saraylar, Katmanları Keşfetmek” sergisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde gezilebilir. Proje yürütücülüğünü Prof. Dr. Demet Binan’ın yaptığı serginin tasarımı, organizasyonu ve uygulaması Serhat Kut ve Tigin Töre’ye ait.

Mimari miras için artırılmış gerçeklik deneyimi sunan sergi, mekana bağlı bir tasarım. Sergide bu yöntem ile çok katmanlı mekan bilgisi ortaya çıkarılarak kullanıcıların bu bilgilere erişimi ve etkileşimi sağlanıyor. Fiziki mekan ile sanal mekanın aynı anda deneyimlenmesine olanak tanınmış. Artırılmış gerçeklik insan ile bilgisayar arasındaki etkileşimi ortaya çıkarıyor. Ayrıca mekana dair bilgileri edinme yolunu mekanı deneyimlemekten geçirerek daha iyi bir anlatım sunuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü de hem projeye ev sahipliği yapıyor hem de projenin bir parçası oluyor. Yapısal ve anlamsal katmanlarla ilgili deneyimler yaratıyor.

Arakademi AR Sergisi kapsamında yapılan proje ve düzenlenen sergi, yapının önceki işlevleri ve geçirdiği mekansal dönüşüme ilişkin veri arşivlerinden derlenerek oluşturulmuş. Toplanan veriler zaman ve mekan bağlamında sıralanıp 25 adet senaryo eşliğinde kampüs ve çevresinin zaman içinde geçirdiği değişimi anlatıyor. Sergide bu platformu oluşturmak amacıyla kullanılan teknoloji, akıllı telefonlarınızla erişebileceğiniz bir deneyim tasarlama ve sunma ortamı oluşturuyor.

Daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın.