Japon mimar Kengo Kuma’nın tasarladığı Tokyo’daki ananaslı kek satan dükkan, ince kesitli ahşap çıtaların yardımıyla oluşturulan kafes benzeri bir kabuğa sahip. Kafes, yapıya bulutumsu bir görüntü veriyor.

Kek markası Sunny Hills’in ananaslı keklerinin hazırlanışını yansıtan bir mağaza tasarımı istemesiyle mimarlar özenle üretilmiş bambu sepete öykünen bir hacim geliştirmişler. Hacmi oluşturan ahşap çıta uzunluğu toplamda 5000 metreyi geçiyor. Ahşap çıtalar, üç katlı yapının dış duvarlarını ve tavanını oluşturuyor. Bazı parçalar, çoklu katmanları açığa çıkarmak ve yüzeysel çizgiselliği bozmak amacıyla diğerlerine oranla daha kısa bırakılmış.

Sunny Hills Cake Shop

Kengo Kuma, amaçlarının yoğun şehir merkezinde bir “orman” yaratmak olduğunu “Gün içinde değişen ışığın ahşaptaki etkisi ve sepet şeklindeki hacimde nasıl gözükeceği üzerine oldukça çalıştık.” sözleriyle belirtiyor.

Çıtaların Birleşimleri
İnce çıtalar 30 ve 60 derecelik açılarla birleştirilmiş. Böylece oluşan yüzlerce baklava şeklindeki boşluklu sistem için yerel Japon zanaatkarlar çalışmış.

SunnyHills-cake-shop-by-Kengo-Kuma-encased-within-intricate-timber-lattice_dezeen_4

Kuma, yapıştırıcı ya da çivi kullanmadan birleşen ahşap bağlantı noktalarının Japon mimarlığının özünü yansıttığını düşünüyor. Sunny Hills’de özgün olan şeyin parçaların birleşim açıları olduğunu da belirtiyor. Alışılagelmiş 90 derecelik birleşim açıları yerine, 30 ve 60 derecelik açılar denenmiş. Bu farklı açıların tasarımıyla Kuma, ormanı çağrıştıran bir çerçeve ve şekil oluşturabildiklerini düşünüyor.

Mekansal Düzen
İlk iki katı kapsayan köşedeki açıklık giriş görevini üstlenmiş. Farklı genişliklere sahip olan merdivenin bir kenarı yeşil bitkilerle çevrelenmiş ve bu basamaklar iki kat arasında bir rota oluşturmuş. Mantar yer kaplaması kullanılmış olan birinci katta mutfak bulunuyor. Bu yer kaplaması toplantı odası ve personel odasının bulunduğu ikinci katta da devam ediyor. Giriş katında ve birinci katta satış alanları oluşturulmuş. Aynı zamanda her iki katta da depolar bulunuyor.

SunnyHills-cake-shop-by-Kengo-Kuma-encased-within-intricate-timber-lattice_dezeen_9

Mimarın Gözünden
Kengo Kuma and Associates projeyi şöyle açıklıyor:

“Tasarımdaki birleşim detaylarında Japon ahşap mimarisinde oldukça sık karşılaşılan geleneksel ‘Jiigoku-Gumi’ yöntemi kullanıldı, dikey ve kesişen eş genişlikteki parçalar iç içe geçmeli şekilde birleşiyor. Normalde iki parçanın kesişimi iki boyutlu olur, ancak bu tasarımda 30 derecelik açılarla 3 boyutta parçaları birleştirdik, böylece bulutumsu strüktürü elde ettik. Bu fikirle yola çıkarak, ahşap çıtaların kesitlerini olabildiğince azalttık. 60*60 milimetrelik çıtalar kullanıldı.”

Betonarme bir kutudan tamamen farklı olarak, Aoyama’daki konut bölgesinin ortasında bulunan projeye yumuşak bir atmosfer kazandırılmış.

Fotoğraf: © Daici Ano