Stockholm merkezli Claesson Koivisto Rune tasarım stüdyosu İsveç aydınlatma markası Wästberg için üç farklı konik forma sahip olan devasa boyutta aydınlatma armatürü tasarladı.

Claesson Koivisto Rune ekibinin tasarladığı W151 isimli seri inceltilmiş alüminyumdan üretilmiş. Tavandan sarkan konik abajur serisi, bir metre genişliğinde ya da bir metre boyunda olacak şekilde tasarlanmış, yani normal bir kapı çerçevesinden geçebilen ölçülere sahip. Uzun ve dar, arketipik, kısa ve geniş koni olarak üç tipe sahip lambalar temel geometrik şekillerden oluşuyor ve tavana asılmak üzere tasarlanmış. W151 serisi renk, şekil ve malzeme tercihi açısından oldukça minimal yaklaşıma sahip.

Oda içinde oda
Günümüzde LED sayesinde yok denecek boyutta ışık kaynakları yani ampuller üretilip kullanılabiliyor. Ampuller küçüldükçe abajur şapkalarının da giderek küçüldüğünü belirten Wästberg firması, bu duruma zıtlık oluşturmak üzere büyük ölçülere sahip bir abajur şapkası geliştirmek istemiş çünkü lamba hacminin mekana karakter kazandırması amaçlanmış.

Aydınlatma armatürlerinin her zaman ışık üretmekten ayrı bir göreve sahip olduğunu belirten Wästberg firması genelde en önemli özelliğin odaya şekil vermek olduğunu ekliyor. Bu tasarımlar da bulunacakları iç mekanlarda merkezi konumlardan sarkacak nesneler olarak düşünülmüşler. Dev boyutları nedeniyle örneğin bir masanın üzerinde asılıysa “odanın içinde oda” etkisi yaratıyor.

Lamba ölçüleri
Konik şekillerde tasarlanmış olan armatürler üç ayrı boyutta tasarlanmış: 1.2 metrelik uzun ve dar bir koni, 1.3 metrelik geniş ve düz bir koni ve bu ikisinin arasında boyutlarda olan bir üçüncü.

Bu lambaların üçü de inceltilmiş alüminyumun sınırlarını zorlayacak türde tasarımlar haline gelmiş çünkü çok ince birleşim detaylarına sahip minimal ve pürüzsüz nesneler olarak sonuçlandırılmış. Öte yandan işlevsel olması adına tipik bir kapı çerçevesinden geçebilecek boyuttalar. Lambalar birlikte ya da ayrı ayrı düzenlemelerde, farklı yükseklikler oluşturacak şekilde asılabiliyor.

W151 koleksiyonu toz boya ile kaplı renkli cilalarıyla gelecek sene 3-7 Şubat’ta Stockholm Mobilya ve Işık Fuarı’nda gösterime sunulmak üzere Stockholmsmässan sergi salonunda yerini alacak.

Fotoğraflar: © Wästberg