Danimarkalı marka Howe, modernist mimar Arne Jacobsen’in 1950’lerde bir okul için tasarladığı sandalye tasarımını tekrar piyasaya sürüyor. Sandalye ofiste, okulda ya da evde kullanım için uygun bir ergonomik yapıda tasarlanmış.

1955 yapımı Munkegaard sandalyesi aynı zamanda Mosquito sandalyesi olarak da biliniyor. Aslen kuzey Kopenhag, Gentofte’de bulunan bir okul için tasarlanmış olan sandalye, 1957’de bitirilmiş ve 1995’te kayıtlara geçmiş.

Arne Jacobsen’in şimdiye kadar yapılmış ürün replikalarından en yenisi Munkegaard sandalyesi. Bundan bir ay kadar önce de İspanyol tasarımcı Jaime Hayon tarafından yine Jacobsen’in 1958 tasarımı Drop sandalyesi yapılmış.

Munkegaard-chair-by-Arne-Jacobsen_dezeen_BN01

Sandalyeleri tekrar üretime veren Howe, Arne Jacobsen Vakfı’nın başkanlığını yapan Jacobsen’in küçük torunu Tobias Jacobsen ile çalışmış. Böylece Howe markası Tongue ve Munkegaard sandalyelerinin haklarını elde etmiş.

Arne Jacobsen’in ünlü Ant sandalyesinin şekline ve yapımına benzer bir şekilde tasarlanmış olan sandalye, kavisli tek parça kontrplaktan oluşuyor. Kavisli kontrplak, sandalyenin oturma ve sırt kısmını oluşturuyor. Sandalyenin metal strüktürü ise krom kaplı ve beyaz ya da siyah renklerde boyanmış.

jacobesen-sandalye

Basit Fikirli Çevrecilik
Howe markası, geri dönüşümü kolaylaştırmak adına sandalye tasarımını güncelleyerek ahşap oturma kısmının metal strüktürden kolayca sökülebilmesini sağlamış. 1950’lerin klasik sandalye tasarımını günümüze taşıyan tasarımcılar, ürünün eskisinden daha çevreci ve güçlü olmasına özen göstermişler. Güncel bir problem olan geri dönüşüm konusuna bu nedenle çalışılmış. Marka, güncellenmiş yeni sandalyenin 21. yüzyıla ait klasik bir tasarım olduğunu düşünüyor.

2013 yılında Köln’de yapılmış olan Orgatec fuarında Howe tarafından yine Arne Jocobsen’in Tongue sandalyesinin replikası yapılmış ve gösterime sunulmuştu. Bu sandalyenin başarılı sunumu sayesinde Howe, tekrar Arne Jacobsen’in klasik tasarımlarını canlandırmaya karar vermiş. Aralık ayı itibariyle de Howe, Munkegaard sandalyesinin meşe, dişbudak, ceviz ağacından yapılan ürünlerini hazırlamış olacak. Yeniden üretilen sandalyenin siyah, beyaz, gri, kırmızı ve mercan rengindeki replikaları satışa sunulacak. Bu seçeneklere ek olarak sandalyenin kumaş ve deri kaplı sürümleri de mevcut.

Fotoğraflar: © howe.com