Eindhoven Sanat Akademisi mezunu Fabricia Chang, pastel renklere sahip metal çerçevelerin birbirine cıvatalanmasıyla oluşan modüler mobilya parçaları tasarladı.

Taipeili tasarımcı Fabricia Chang’in Esnek Düzen adlı projesi, farklı düzenlerin kurgulanabildiği, birbirine kaynaklanmış paslanmaz çelik kare profil tüplerin oluşturduğu çeşitli formlardan oluşan bir seriyi kapsıyor.

Esnek Düzen
Çeşitli boyutlardaki çerçeve setlerinin kenarında yer alan delikler birbirine uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. Böylece dikdörtgen biçimli parçalar birbirlerine cıvata ile sürgüleniyor ve bağımsız bir şekilde ayakta durabiliyor. Çerçeveleri farklı kullanımlara uyumlu hale getirmek amacıyla metal bölümlere ahşap panolar ve kancalar eklenebiliyor. Ahşap panolarsa pastel mavi rengin tonlarında boyanmış.

Esnek Düzen serisi, kullanıcıların var olan bir düzen içinde kendi düzenlerini yaratmalarına olanak tanıyor. Tasarımcı Chang, bu sistem ile özgürlük ve düzen arasında yeni bir ilişki elde etmek istediğini ve konsepti bu şekilde kurguladığını belirtiyor.

Dışarıdan Gelen Farkındalık
Fabricia Chang, Hollanda’da yaşayan bir yabancı. Bu durumun getirdiği bir farkındalıkla Chang’in dikkatini insanların planlama kriterlerine aldırış etmeksizin kendi zevkleri doğrultusunda benzer mimari tarzlar uyguladıkları çekmiş. Chang’in belirttiğine göre bunun sonucunda ise eşsiz Hollanda usulü bir tekdüzelik ve düzen oluştuğunu fark etmiş.

Projeyi, bir yabancının gözünden Hollanda toplumundaki düzeni gözlemlemek ve yorumlamak olarak değerlendiren tasarımcı, bu kavramları küçük bir ölçekte yansıtmak istemiş. Tasarımcı, kullanıcılar tarafından şekillendirilebilen, düzenlenebilen ve çeşitli işlevleri olan modüler bir mobilya sistemi geliştirmiş. Düzen aslında oran, tekrar ve simetri olarak algılanıyor. Ritim kavramını günlük yaşamımızda sayısız defa görüyoruz ve tekrarlayan hareketler ritmi oluşturuyor. Eindhoven Sanat Akademisi’nden 2013 yılında mezun olan tasarımcı Chang şimdi Hollanda’da yaşıyor. Esnek Düzen, Ekim ayında yapılan Lodz Tasarım Festivali kapsamında düzenlenen Make Me! Yarışması’na da katılmış.

Fotoğraflar: © hifabricia.com