Kentsel ölçekte yeniden yapılanma programının bir parçası olan konser salonu projesi, Almanya’nın Blaibach bölgesini yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Betonun görsel gücünü vurgulan projenin tasarımı Peter Haimeri’ye ait.

Mimar Peter Haimeri, konser salonunu yerden eğimli bir şekilde yükselen dikdörtgen hacimli bir blok olarak tasarlamış. Yerden yükselen bu hacim taş bir tabakadan oluşan dış yüzeye sahip.

peter-haimerl-konzerthaus-blaibach-germany-designboom-02

Binanın dik olmayan hacmi, konser salonunun oturma düzeni için gerekli olan eğimi de oluşturuyor. Yeni kent meydanına bitişik konumlanan konser salonunun yerden yükselen ana giriş kapısı, kamusal bir alana açılarak dikkat çekici bir ikon haline geliyor. Konser salonunda yüzeyler üst üste çakışan prefabrik beton paneller ile inşa edilmiş. Panellerin bir araya gelmesiyle oluşan birliktelik ışığı perdelerken akustik değerlerin düzenlenmesine katkı sağlamış.

peter-haimerl-konzerthaus-blaibach-germany-designboom-03

Mekan Kurgusu
Kent meydanındaki bina girişinin eğimli hacmine giren ziyaretçiler merdivenlerle aşağı ilerliyor. Merdivenler ve giriş hacmi de betonun gri ve az pürüzlü yüzey dokusuna sahip. Girişin devamında ahşap kaplı fuaye alanı tasarlanmış. Fuayede vestiyer, tuvaletler ve bar yer alıyor. Fuaye hacmi, eğimli hacmin çevresinde dolaşıyor ve en içteki konser salonuna ilerliyor.

peter-haimerl-konzerthaus-blaibach-germany-designboom-08

Betonun Değişken Yüzeyi
Konser salonunda beton panellerin üst üste gelerek oluşturduğu gri, mat ve çizgisel kompozisyon, soyut bir görüntüyü anımsatan etkileyici yüzeyler kurgulamış diye düşünüyorum. Salon yüzeyi, pürüzsüz olmak yerine yırtıkların birleştirildiği bir mekan gibi. Yüzeydeki bu yırtıklarsa ışığın doğrudan gelmesini engelleyerek farklı bir şekilde kullanılmasını sağlamış. Hem duvarda hem de tavanda panellerin arasına LED lambalar yerleştirilmiş. Panellerin oluşturduğu çizgiler ve aradan sızan ışık düzeni sayesinde mekanın odağı, oturma düzenine göre aşağıda yer alan sahneye yönleniyor. Bu etkiyi artıran bir diğer öğeyse şeffaflaşan görüntüsüyle oturma düzeni olabilir. Çelik tellerden üretilmiş koltuklar, gözenekli yapısı ve gri rengiyle neredeyse yere dokunmayan ve mekanda az hissedilen nesneler.

peter-haimerl-konzerthaus-blaibach-germany-designboom-10

Sahne, esnek kullanıma yönelik çok işlevli bir mekan oluşturması amacıyla tasarlanmamış. Sahne için müzikal performansın gereksinim duyduğu belirli koşulların sağlanması en önemli kriter olmuş.

Fotoğraf: © Edward Beierle, Peter Haimerl Architektur