Japonya’da yer alan pastel tondaki yemyeşil akupunktur kliniği az ve öz bir mekan tasarımı. Biraz bebek evlerindeki oyuncak koltuk ve masaları anımsatan iç mekan öğeleri, güncel Japon mimarlığındaki minimal yaklaşıma da güzel bir örnek teşkil ediyor.

Soluk yeşil renkteki ecza dolabı üst üste yığılmış çekmecelerden oluşuyor ve klinikte bir duvarı tamamen kaplıyor. Tokyo merkezli tasarım ofisi id inc tarafından tasarlanan akupunktur kliniğinde, deri üzerine pelin otu kullanılarak uygulanan bir çeşit terapi yöntemi de uygulanıyor.

Sumiyoshido-acupuncture-clinic-by-id-inc_dezeen_784_9

Mekan, hem bitkisel bir eczane birimi hem de tedavi kliniği olarak kullanılıyor. Öte yandan geleneksel ve alternatif tedavi yöntemlerini öğrenmek isteyen kişiler için de işlevsel bir yer olması amaçlanmış.

Bütünsellik ve Minimal Temsilin Gücü
Eşyaları ve renkleri ile kliniğin bütünsel bir ifadesinin olması amaçlanmış. Yeşil renk, bitkilerin varlığını temsil ediyor. Tedavi uygulanan odalar ise kalın beyaz perdelerin kullanımı ile tasarlanmış ve bütüncül yaklaşım bu odalarda da görülüyor. Yeşil ecza dolabının olduğu alan herkese açık bir mekan oluştururken tedavi odalarına geçişi sağlayan beyaz bekleme odasında cam duvarların kullanımı ile daha özel kullanıma referans veren bir mekan kurgusu oluşturulmuş.

Sumiyoshido-acupuncture-clinic-by-id-inc_dezeen_784_0

id inc ekibinden Seiji Oguri ve Yohei Oki, bitkisel ilaçlarla ilgilenen eczanelerdeki rafların her zaman baskın öğeler olduğunu ve mekana hakim olduğunu düşünmüşler. Bu nedenle kare çekmeceli nane yeşili dolaplar, ahşap zeminden yeşil renkli tavana dek üst üste yığılmış. Tasarımcılar, böylece Sumiyoshido kliniğinin bütünleşik bir yöntemle tedavi uyguladığını temsil ettiklerini belirtiyorlar.

Sumiyoshido-acupuncture-clinic-by-id-inc_dezeen_784_1

Bitki Sergisi ve Kitaplar İçin Çekmece
Ecza dolabı boyunca bazı çekmeceler açık bırakılmış ve içindeki bitkiler kavanozlara konularak görünür hale getirilmiş. Bu sayede kliniğe gelen müşteriler bitkilerin doku, aroma ve kokusunu deneyimleme fırsatı buluyor. Açık olan bazı çekmecelerde bitkileri ve hangi tedavilerde kullanıldıklarını anlatan kitaplar da yer alıyor.

Sumiyoshido-acupuncture-clinic-by-id-inc_dezeen_784_6

Kliniğin cam yüzeyli cephesine dik olarak konumlanan koltuk, kabul masasına bakıyor. Masanın üzerinde tavandan sarkan ecza dolabı bulunuyor ve aydınlatma bu dolabın alt yüzeyine yerleştirilerek çözülmüş.

Fotoğraflar: © id inc