Berlin merkezli tasarımcı Daniel Becker, Alman asıllı Kimidori firması için ahşap dolaplar tasarladı. Ürünler geri dönüştürülmüş endüstriyel panellerden oluşuyor.

Daniel Becker’ın 45 parçalık koleksiyonunda tabureler ve küçük dolaplar bulunuyor. Tabure ve dolaplar yassı ahşap birimlerden üretilmiş çünkü bu birimler geri dönüştürülmeden önce çatal kaldıraçların destek strüktürünü oluşturuyormuş.

45-Series-for-Kimidori-by-Daniel-Becker-Design-Studio_dezeen_784_5

Tasarım sürecinde daha alışılagelmiş formlar yakalamak üzere yük kaldırma ve taşımada kullanılan paletleri bütün olarak kullanmama kararı alınmış. Kullanıcılara bir alternatif sunmak isteyen tasarımcı, hali hazırda geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan ürünler kullanma konseptine açık olan kitleye kaba saba ürünlerden ziyade, kendine özgü nitelikte tasarımlar üretmeyi amaçlamış.

45-Series-for-Kimidori-by-Daniel-Becker-Design-Studio_dezeen_784_4

Ürünlerin Yapım Aşaması
Paletler demonte edilmiş, tabaka haline getirilmiş ve zımparalanmış. Ortaya çıkan tahtalar birbirine yapıştırılarak panolar oluşturulmuş. Panolar da geometrik desenler oluşturacak şekilde kesilmiş.

Bu işlemlerin aslında geleneksel marangozluktan ibaret olduğunu öne süren tasarımcı Daniel Becker, sade malzemeler, basit bir yaklaşım, ucuz bir teknoloji ve ustalık gibi öğeleri kullanarak sürdürülebilir parçalardan özgün bir karakter oluşturmuş. Böylece Becker, herkes tarafından maliyeti karşılanabilecek ürünler tasarladığını söylüyor. Becker’ın yaklaşımına rağmen parçalar ilk yapım aşamalarından kalma aşınma izlerini taşıyor.

45-Series-for-Kimidori-by-Daniel-Becker-Design-Studio_dezeen_784_2

40 ve 90 derece açılarla birbirine tutturulmuş parçalar geometrik desenler oluşturuyor. Aynı zamanda yapıldığı malzeme olan çam ağacı ahşabının tanecikli yapısı da ürünlerde görülüyor. Desenleri oluştururken düşünülen konseptte kuzey ve doğu Avrupa’da yüzyıllarca kullanılan ahşap evlerden, kapılardan ve panellerden esinlenilmiş. Bu tip elemanların zamanla daha yalın ve canlı hale geldikleri gözlemlenmiş.

Fotoğraflar: www.danielbecker.eu