Çek tasarımcı Michael Tomalik’in tasarladığı “Idol” adlı dinlenme sandalyesi insana çocukluğunu anımsatan bir mobilya. Idol adeta çocukların her yerine değerli eşyalarını doldurup ebeveynlerinden kaçarak kendilerine özel bir mekan oluşturdukları yerlere benziyor.

Zamanda geriye gidip tasarımın elinin değmediği bir tarz yakalamaya çalışan Michael Tomalik, çocuklukta yaptığımız barınak ve sığınaklardan esinlenerek bu kez yetişkinler için dolu dolu bir sandalye tasarlamış. Prag Tasarım ve Moda Haftası Designblok 2014 için tasarlanan Idol, Prag’da bulunan Academy of Arts, Architecture and Design’da sergileniyor.

michael-tomalik-fort-idol-chair-designblok-designboom-04

Malzemenin Olanakları
Tasarımcı demir tellerle çalışarak, oturan kişinin içinde saklanabileceği sığınağa benzer kafes gibi bir sistem oluşturmuş. Rahat bir yer yaratmak adına sandalyenin oturulan kısmına büyük bir battaniye konmuş ve böylece yastıklı, yumuşak bir dolgu maddesi sağlanmış. Metalden oluşan kurulumun aralarında kalan boşluklar kitap ve dergileri koymak için doğal raflar oluşturuyorlar. Hatta bu teller ve boşluklar saksı koymak, ışık takmak ve kıyafet asmak için bile uygun. Böylece sandalyede oturduğunuzda etrafınızda bulunan her şeye elinizi uzatarak ulaşabiliyorsunuz. Sandalye yerinizden kalkmaya gereksinim duymadan uzun süreler vakit geçirebileceğiniz rahat bir dinlenme mekanı oluşturuyor. Yanınıza evcil hayvanınızı bile alabiliyorsunuz. Rastgele oluşan tel raflara kitaplarınızı tutturup okumanızı kolaylaştırabiliyor, strüktürün en tepesindeki aydınlatmadan yararlanabiliyorsunuz.

idol-chair1

Fotoğraflar: © Michael Tomalik