Portekizli mimarlık stüdyosu Virgula I, Vila Nova de Cerveira kasabasında yerel İberya kestane ağacı kullanarak sıcak ve karakteristik özelliklerde bir otel renovasyonu yaptı.

Virgula I adlı mimarlık stüdyosundan 2006’da yapılmış olan mevcut yapıyı Hotel Minho’nun müşterileri için genişletmeleri ve yeni yapılacak olan sosyal tesislere adapte etmeleri istendi. Tasarımcılar ziyaretçilere otelin adını dahi basitleştirerek Hotel Turismo do Minho’dan Hotel Minho’ya çevirdikleri bütünüyle bir revizyon sundular.

Hotel-Minho-by-Virgula-i_dezeen_468_4

Çözümlerinin en yenilikçi yönü iç mekan tasarımını, iletişim tasarımını, yeni mimariyi ve yeni marka adını birlikte ele aldıkları bir konseptle yapıyı bir bütün olarak görmek oldu. Kısacası mimariyi bütün bu yaklaşımları birleştirmek için kullandılar.

İç Mekandaki Değişiklikler
Giriş alanı ve sosyal mekanlar ayrıntılı bir biçimde yenilenirken, otel odalarını barındıran bir kanat olduğu gibi muhafaza edilmiş. Lobinin üzerine ortak çalışma odasının olacağı ek bir kat yapılmış. Tasarımcılar aynı zamanda mevcut yapının bir kısmının içinde bulunduğu dar bir mekana yeni bir spa eklemişler.

Hotel-Minho-by-Virgula-i_dezeen_784_7

Orijinal yapıdaki minimal formlar yapının geri kalanıyla harmanlanmak üzere yapılmış olan basit eklemeleri etkilemiş. Ayrıca daha samimi ve dışavurumcu bir ifade oluşturmuş.

Ahşap Malzeme Kullanımı ve Etkisi
Yeni ahşap yüzeyler resepsiyon, dinlenme salonu, toplantı odası ve oditoryum gibi mekanlara çeşitli kolaylıklar sağlamış. Ahşap hem iç hem dış mekanlarda bu alanları bağlamak için kullanılmış. Aynı zamanda mevcut yapının sade beyaz duvarları ile de ılımlı bir kontrast oluşurmuş.

Hotel-Minho-by-Virgula-i_dezeen_784_22

Malzeme “espigueiro” adlı geleneksel tahıl dükkanı olarak bilinen yerel mimari örneklerine referans yapıyor. Bu referans spa kısmının üzerinde konumlanmış olan suit odasının formunda da görülebiliyor.

Ziyaretçilerin ışığın ve ahşabın sıcaklığını hissetmesini isteyen tasarımcılar, iç ve dış mekanların uyumlu ilişkisini de fark ettirmek niyetindeler. Bu ilişkiyi de ahşap hacimlerle içeriden dışarıya doğru yaptıkları çıkıntılarda gösteriyorlar.

Cam duvarların yanında bulunan iç avlular dizisi doğal ışığın spanın tedavi odalarına ve havuzlara ulaşmasını sağlıyor. Bu mekanlar kestane ağacı panoların dizildiği ve tavandaki boşluklara floresan lambaların yerleştirildiği ahşap şeritlerle kaplı şekilde tasarlanmış.

Hotel-Minho-by-Virgula-i_dezeen_784_15

Yapıda kullanılan diğer malzemeler doğal ve nötr renkler arasında bir denge oluşturarak içeride de dışarıda da kullanılmış. Parlak beyaz mermer, yer döşemesinde, resepsiyon masasında, kokteyl barında ve kendi başına ayakta duran mobilyalarda kullanılmış. Otelin yeni imajının gücünü arttırmak için, Virgula I yine Portekizli olan R2 adlı tasarım stüdyosunu yeni bir görsel kimlik oluşturulması için projeye dahil etmiş. Bu oluşumla güncellenmiş iç mekan kimliğini kullanılan yeni kolektif malzemeler ile birleştirmişler. Çözüm ise bölgenin sembolü olan bir geyik türünün logoya dönüştürülmesi ve iç mekandaki renk ve malzeme paletine uygun bir tabela sisteminin görselleştirilmesi olmuş. Capibara adlı fontla yazılmış piktogram ve işaret kullanımı otelin kamusal mekanlarında taze ve kendine has bir yönlendirme öğesi olmuş.

Fotoğraflar: © Eva Sousa, Nelson Garrido