Yeni Zelanda’dan üç tasarımcı Fraser Callaway, Oliver Ward ve Matt Innes ofislerin gittikçe mobil hale gelen yapısına taşınabilir ve yükseliği ayarlanabilir bir masa tasarımıyla yanıt vermişler. Sadece kartondan imal edilen 6,5 kilo ağırlığındaki Refold, mobil bir ofis vaat ediyor.

Yenilikçi fikirlerin ana çıkış noktası, Avrupa ya da Amerika gibi yıllardır tasarım dünyasını domine etmiş ülkelerden çeperlere doğru kayıyor son yıllarda. Belki Avrupa ve Amerika’nın oturmuş tasarım kültürünün sonucu olarak akıllarda hafiften yer eden “her şey zaten yapıldı” anlayışından, belki de çeper ülkelerin bilgiye erişiminin çok daha kolaylaşmış olmasıyla potansiyellerinin ve becerilerinin artmasından kaynaklanıyor bu durum. Ya da her ikisinden birden. Refold adlı bu yenilikçi fikrin çıkış noktası da bir çeper ada, Yeni Zelanda.

refold-cardboard-standing-desk-new-zealand-designboom-02

 Nasıl Bir Ofis?
Çalışma düzeni her geçen gün yenilenen teknolojiyle birlikte ve neredeyse onunla aynı hızda sürekli olarak bir değişim gösteriyor. 2000’lerin alevli tartışma konusu, “Acaba ofisler ortadan kalkacak mı?”sorusu bugün pek de gündemde değil, çünkü fiziki bir aradalığın vaz geçilmez olduğu görüşü baskın hale gelmiş durumda. Yine de her yerden çalışabilme fikri ya da esnek çalışma ortamları gibi yaklaşımlar, birtakım kurumsal firmalarca benimsendi ve ofis mekanına dair sorgulamalar için de yeni bir alan daha açılmış oldu.

refold-cardboard-standing-desk-new-zealand-designboom-09

Esneklik arayışı, mekanın da ötesine geçerek tekil mobilyalara da yansıdı.  Üç- dört yıl önce   küresel ofis sektörüne hızlı bir giriş yapan yüksekliği ayarlanabilir masalar da bunlardan biri. Türkiye’de kullanıldığına benim şahsen hiç denk gelmediğim bu esnek masalar, uzun süre aynı pozisyonda oturmayı engellemesinin yanı sıra, dik duruşta insanların sosyalleşmeye daha meyilli oldukları fikrinden hareketle dünyada birçok yerde oldukça popüler oldu. Refold’un tasarımcıları fraser callaway, oliver ward ve matt Innes de bu fikri bir adım ileri götürerek hem yüksekliği ayarlanabilir hem de taşınabilir bir ofis masası yaratmışlar.

refold-cardboard-standing-desk-new-zealand-designboom-10

Nasıl Bir Masa?
Refold, iki dakikadan kısa bir sürede dört parçasının hiçbir başka alet kullanılmaksızın bir araya getirilmesiyle kurulabiliyor. Sadece 7 milimetrelik karton kullanılarak hayata geçirilen masa, bu sayede %100 geri dönüştürülebiliyor. Masanın her bir ayağı üç kartonun lamine edilmesiyle imal edildiğinden oldukça dayanıklı, üzerine çıkan bir kişiyi bile taşıyacak güçte. Öte yandan masanın üst yüzeyi tasarımda ayrı bir parça olarak ele alındığından eskimesi halinde kolayca yenilenerek değiştirilebiliyor. 6,5 kilo ağırlığındaki masa, düz ambalajında tutamağından kolaylıkla taşınabiliyor.

Tasarımcılar farklı boylardaki kullanıcılara uygun üç model üretmişler. Refold 160 cm ya da daha altındaki kişiler için yüksekliği 100 cm, 160-185 cm arası boyu olanlar için 105 cm, 185 cm’den daha uzun olanlar içinse 110 cm yükseklik seçenekleriyle sunuluyor.

refold-cardboard-standing-desk-new-zealand-designboom-11

Nerelere Gidebilir?
Üzerine kişiselleştirme amaçlı desenlerin de işlenebildiği, tasarımcılarının mobil bir ofis olarak işlev görmesini öngördükleri Refold, hızla değişen ofis mekanları için de esnek bir çözüm. Refold’u hayata geçiren tasarımcılarına göre ona en uygun yerlerse okullar, yaratıcı stüdyolar, pop-up mağazalar, geçici ofisler ve afet sonrası çözümler.

Refold’un detaylarını ise tasarımcıları Fraser Callaway ve Oliver Ward’ın TedX’te yaptıkları konuşmalarından izleyebilirsiniz. İzlemen için tıklayın.

Fotoğraflar: © Refold