Dinamik ofis anlayışından esinlenerek tasarlanan Molo, 21 – 25 Ekim tarihlerinde Cologne, Almanya’da gerçekleştirilen Ortagec 2014 fuarında ilk kez sergilenecek. Molo’nun tasarımcıları ise Stephanie Forsythe ve Todd MacAllen.

Tasarımlar Bulvar adlı merkezi bir orta avluda sergileniyor. Burada ofiste sosyalleşmeyi ana fikir olarak edinmiş üç farklı mobilya gösteriliyor. Avluya yerleşen Molo, ofiste hem bir ayırıcı duvar hem de küçük oturma-dinlenme-çalışma mekanı oluşturan bir ürün.

molo_orgatec_2014_01

Esneyebilen Mobilya Serisi
Molo, gayri resmilik-samimiyet ve odak noktalı mekan-açık mekan ikilileriyle adeta oyun oynayarak tasarlanmış. Heykelsi, topoğrafik oturma mobilyaları doğal kahverengi kağıttan üretilmiş. Molo’nun kıvrımlı değişken yapısı sayesinde fuar ziyaretçileri salonlar arası dinlenebilecekleri ve fikir alışverişi yapabilecekleri bir yere sahip oluyor. Ayrıca ofis mobilyası olarak tasarlanan Molo, hazırlıksız doğaçlama toplantılara alan da yaratıyor.

molo_orgatec_2014_06

Molo serisindeki bank-duvar ise yumuşak koleksiyonunun en yeni parçası. Yine Forsythe ve MacAllen tarafından tasarlanan bank-duvar 1.8 metre uzunluğunda, genişleyebilen, uzayabilen, esnek kağıttan yapılmış bir mobilya. Özellikleri arasında ise hem bölücü duvar olma hem de oturma düzeneği olabilme var. Bank-duvar uzun, düz bir bank halinde açılıp uzayabiliyor ya da eğrisel içe dönük formlara girip içli-dışlı toplantılara ortam oluşturabiliyor. Ayrıca kağıdın etkliyeci bir akustik karşılaması da önemli bir özellik.

Molo’nun esas ürünü ise %50 geri dönüştürülmüş kağıttan yapılma esnek masa üstü çalışma alanları. İnsanların çalışma şekillerine yeni bir seri oluşturan masa üstü çalışma alanları farklı duruşlara, bakış açılarına ve çalışma yollarına zemin hazırlıyor ve çalışanları da bunlara teşvik ediyor. Her bir masada eskiz yapmak için masa üstü zemini olarak kullanılmak üzere oluşturulmuş bir yığın balpeteği şeklinde kağıt katmanları bulunuyor. Kağıt katmanları masanın merkezinde bulunan kalemliğin etrafında dönebiliyor. Böylece yapılan eskizler masadaki herkese gösterilebiliyor ve paylaşım ortamı sağlanıyor.

molo_orgatec_2014_04

Grup çalışmalarına akustik olarak yalıtılmış mekanlar yaratmak adına bank-duvar çiftleştirilebiliyor. Destekli, standart yükseklikteki masalar, üzerine odaklanılmış faaliyetler ve detaylı işler için kullanılırken ayakta duran daha yüksek masalar çoğul eskiz alanları olarak kullanılıyor. Forsythe + MacAllen’ın Molo’nun yumuşak koleksiyonu için tasarladığı kağıt ofis masaları, ofis oturma düzenekleri, esnek ofis duvar elemanları gibi diğer kağıt mobilya tasarımları kolayca parçalanıp, sonradan birleştirilip ya da uzatılıp yeni biçimlere sokulabiliyorlar. Bu sayede çalışma çevrelerinde istenilen ve ihtiyaç duyulan değişimleri sağlayabiliyorlar. Aynı zamanda işbirlikçi çalışma çevrelerini ve aktivite bazlı çağdaş ofis konseptlerini destekliyorlar.

Fotoğraflar: © Courtesy of Molo