İkinci İstanbul Tasarım Bienali kapsamında düzenlenen Tasarım Rotaları adlı tematik kent turları 10 Ekim – 14 Aralık tarihleri arasında düzenleniyor.

İstanbul’un semtlerindeki kendine has dokuların inceleneceği Tasarım Rotaları katılımcılara kilise, cami, mağaza, ofis, atölye, imalathane gibi mekanları da görme fırsatı sunuyor. Toplam 12 rotadan oluşan programda Kuzguncuk, Çemberlitaş – Kapalıçarşı – Sultanahmet, Galata – Şişhane, Fener – Balat, Beyoğlu – Galatasaray – Cihangir, Kadıköy ve Moda gibi yerler gezilirken ses, font, koku, ağaç, sivil mimari gibi temalar benimseniyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün işbirliği ile düzenlenen etkinlikler bütünü İstanbul’u adeta bir tasarım kentine dönüştürüyor. Ayrıca Müstesna İstanbul: Küçük Dükkanlar Kitabı yazarı Ilgın Yorulmaz da İstanbul Tasarım Bienali’nin bu projesine katkıda bulunanlardan biri. Bu geziler cuma ve cumartesi günleri 20 kişilik gruplarla rehberler eşliğinde gerçekleşiyor. Gezilerin rehberlerini tanınmış tasarımcı, mimar ve akademisyenler oluşturuyor. Toplam 13 rotanın bulunduğu etkinlik gezilerinin her bir rotası birkaç kere düzenleniyor. Biletinizi alıp buluşma noktalarına saatinde gidip geziye katılmanız yeterli oluyor. İstanbul’un son zamanlarda değişen semtlerini yeni özellikleriyle farklı açılardan deneyimlemek isteyen herkese açık olan bu geziler, katılımcılara yaşadıkları kenti tekrar tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca tasarımın farklı disiplinlerini, olgularını, dönemlerini ve evrelerini inceleme imkanı sunuyor.

Tasarım Rotaları’na katılmak isteyenler Biletix’ten biletlerini alabilirler. Bilet almak için tıklayın.

Detaylı bilgi için tıklayın.