Londralı tasarım ekibi Raw Edges, boya emdirilmiş ahşap parçalardan tasarladıkları masa, sehpa, raf gibi mobilyalarda üç boyutlu rengarenk desenler oluşturuyorlar.

Raw Edges ekibinden Yael Mer ve Shay Alkalay, ahşaba pigment emdirmek için verdikleri uzun mücadele sonucu, tüm kesitlerde renk elde edebilecekleri, boya ve ahşap çeşitleri arasındaki doğru kombinasyona ulaşmışlar. Boya emdirme işlemi için doğru ahşabın bulunması gerekmiş. Neredeyse yirmi farklı tür ahşap çeşidini denedikten sonra en iyi sonucu vereni bulmuşlar.

Ahşabı Renklendirme
Jelutong ahşabı (Dyera costulata) boya ile en iyi sonucu veren tür olmuş. Doğru ahşabı bulduktan sonra tasarımcılar doğal ve renkli ahşap blokları desen haline getirmişler. Parçalar, tıpkı kesme tahtası yapımındaki gibi birimler dikey olacak şekilde birbirine yapıştırılmış; çünkü tahtanın bu şekilde büyük kuvvetlere dayanıklı olması istenmiş. Bu yöntem yardımıyla ve CNC makinası kullanarak masa tablası, raf, tabure ve daha küçük nesneler tasaranmış ve üretilmiş. Böylece Endgrain adını verdikleri mobilya koleksiyonu ortaya çıkmış.

Desenlerin Oluşumu
Ana teması, nesnelerin üç boyutlu şeklinin, ahşabın doğal desenini nasıl etkilediğini araştırmak olan projede ortaya çıkan sonuçlar heyecan verici olmuş. Yüzeylerde ve eğrisel kenarlarda farklı varyasyonlar meydana gelmiş. Tasarımcılar, desenlerin kakma ya da kaplama ile ortaya çıkmadığı konusuna özellikle değiniyor. Bu demek oluyor ki, masa tablası, ahşap üzerinde dağılan ve yayılan renklerin hafifçe kubbelenmesiyle oluşmuş.

Çıkış Noktası: Boya Lekesi
Raw Edges, daha önce İngiliz moda tasarımcısı Stella McCartney’nin dükkanı için boya lekeli bir zemin geliştirmiş. Bu fikir üzerine çalışmaya devam ederek aslında ahşaba boya emdirme fikrini geliştirmişler ve Endgrain koleksiyonunu tasarlamışlar. Tasarımcılar daha önce, özellikle dükkanların girişlerindeki meşe parkeleri boyayla lekeliyorlarmış. Ancak ayakla basılıyor olmasından dolayı boya lekeleri aşağı yukarı bir yıl içerisinde soluyormuş. Dolayısıyla ekip, kalıcı bir boyama yöntemi bulmak istemiş ve bu yönteme ulaşmış.

Fotoğraflar: ©  Max Creasy