Açılışı 20 Ekim pazartesi günü saat 18:30’da yapılacak olan Ulusal Mimarlık Ödülleri sergisi TMMOB Mimarlar Odası Karaköy binasında gerçekleşecek. Sergi, 20 Ekim-9 Kasım 2014 tarihleri arasında görülebilir.

Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Programı Türkiye’de mimarlık mesleğini ve kültürünü geliştirme hedefiyle başlatılan ilk kurumsal girişim. Mimarlar Odası tarafından ilk kez 1988 yılında Mimar Sinan’ın 400. ölüm yıldönümü anısına düzenlenmiş.

Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, hem başarılı genç mimarların ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor, hem de Türk mimarlarının uluslararası çapta tanınmasını sağlıyor. Ödül alanlar ve ödül adayları arasından da Türkiye’yi uluslararası ortamda temsil edecek mimar ve projeler seçiliyor. Ödül alan yapılar Ağa Han Mimarlık Ödülü, Avrupa Birliği Mies van der Rohe Çağdaş Mimarlık Ödülleri’ne aday oluyor.

Ulusal Mimarlık Ödülleri, Mimar Sinan Büyük Ödülü ve Başarı Ödülleri olarak iki ana başlıkta veriliyor. Mimar Sinan Büyük Ödülü, meslek hayatı boyunca üretilen projelere ve mimarlığa verilen hizmete göre veriliyor. Başarı Ödülleri ise dört kategoriye ayrılıyor: Mimarlığa Katkı Dalı, Yapı Dalı, Proje Dalı ve Fikir Sunumu Dalı.

Serginin ilk günü akşamı yapılan ödül töreninde ödül alan projeler ve mimarları tanıtılarak kendilerine plaket verilecek. Sergi yurtiçinde ve yurtdışında birçok kente ve etkinliğe taşınacak.

Ödül alan projeler ve mimarlar aynı zamanda 1988 yılından beri ödül alanların biraraya getirildiği Ulusal Mimarlık ödülleri ve Retrospektifi Sergisi’ne ve kataloğuna dahil ediliyor.

Daha fazla bilgiye ulaşmak için: http://www.mo.org.tr/ulusalsergi/