Şili’de çalışan mimarlık ekibi Christian Olivi, iş birliği, yaratıcılık ve inovasyonu destekleyen ve yeni iş dinamiklerini geliştirmeye yönelik çalışan iş platformu JustPeople’ın genel merkezini tasarladı. Mobilya tasarımları ise Manuel Oneto’ya ait.

JustPeople, yeni iş dinamiklerine farklı bir anlayış ve bakış açısı getiriyor. İş birlikçi bir çalışma deneyimiyle insanları ve fikirleri hem pozitif hem de ilham verici bir şekilde birleştirme fırsatı sunuyor. Bu sebeple kendi çalışma alanları da zeki, meraklı, dönüşümsel ve çoşkulu yetişkinler için tasarlanmış. Ofisin bütününde hakim olan mekan karakteri, keşif objelerini, yapay dokuları, görsel ipuçlarını, küçük sürprizleri ve pürüzsüz detayları barındırıyor. Mekana hakim olan dengeli siyah ortam, eşyalar, kokular, tatlar ve fikirlerle insanlar arasındaki etkileşimin önemini ve karmaşıklığını arttırıyor. Öte yandan çalışma ortamının gereksinimleri doğrultusunda, iki katlı bir hacme yayılan ofisin neredeyse tamamı şeffaf duvarlar sayesinde doğal ışık alabiliyor. Ayrıca yerleşimin parçaları doğrudan sokak erişimine bağlanıyor.

5419b7d5c07a80bc3200003b_justpeople-cristi-n-olivi_justpeople_co_37-1000x666

Zemin kat
Umumi ve kalabalık kullanım dinamiklerine sahip Kahve Evi ve Laboratuvarlar zemin katta konumlanmış. Kahve Evi, davetkar olması için sokaktan rahatlıkla görülebilecek şekilde geçirgen yüzeylere sahip ve sokakla birleşiyor. Bu etkiyi artırmak içinse bir teras da tasarlanmış. Geniş fuaye, kafe ve laboratuvarlar arasındaki ilişkiyi açığa çıkarıyor. Daha gündelik görünümlü kafe ile daha keşifçi ve düşünümsel laboratuarlar arasında arabulucu gibi davranıyor.

5419b909c07a80bc3200003f_justpeople-cristi-n-olivi_justpeople_co_57-1000x666

Oyun Laboratuvarları
Fikir temelli oyun laboratuvarları, devam eden beyaz tahtalar, raflar ve iki ana mekanı çoklu şekilde gruplayabilen mobil mekan bölücü paneller gibi işlevsel girişimleri barındırıyor. Daha küçük ve daha hususi alanlar ise çeşitli deneyimlere açık yerler.

 5419b66fc07a80edf50000d6_justpeople-cristi-n-olivi_justpeople_co_3-1000x666

Üst kat
İki katlı hacim, geniş bir merdivenle bağlanıyor. Bunun dışında döşemelerin arasını dolduran 50 mm x 50 mm çam kerestesinden üretilen strüktür ile görsel ve fiziksel devamlılık yaratılmış. Bu strüktür, geometrisi ve karakteriyle bağlayıcı bir eleman olarak yapılandırılıyor. Tıpkı zemin kat gibi üst kat da, projenin farklı ve birbirini tamamlayan kısımları arasında bir etkileşim yaratmak üzere tasarlanmış. Güneye doğru gidildiğinde terasa ve sokağa bakan açık planlı ve kolektif mekanlar yer alıyor. Ayrıca kişisel ve günlük iş dinamiklerine göre form alan ofisler de burada bulunuyor. Kuzeyde ise en fazla on kişinin birlikte rahatça çalışabileceği ışıklı, donanımlı çalışma alanları olan 12 proje ve toplantı odası eklenmiş.

5419b81cc07a80bc3200003c_justpeople-cristi-n-olivi_justpeople_co_43-1000x666

Mobilya Tasarımı
İşlevsel ihtiyaçları karşılamanın dışında mobilyalar da bütün bu benzersiz deneyime katkı yapmak için tasarlanmış. Beyaz tahta, fikirlerin oluşması ve ilerlemesi için kullanılabilen devamlı, tekrarlı, değişmez bir fırsat sunan bir eleman.

Fotoğraflar: © Nico Saieh